Andrej Kiska: Vráti sa nám každé dobro i zlo, ktoré sme vykonali

Ocino Andrej s malou Nikou…keby som bol hladný, hľadal by som kuchára… keby som bol smutný, hľadal by som komika… keby som bol bezradný, ľahol by som si do snehu…

Andrej Kiska, 2.2.1963, vyštudoval mikroelektroniku na EF SVŠT v Ba, skončil 1986, do 1990 projektant, 1990-1992 USA, potom podnikanie spolu s bratom a bratrancom, najskôr zlaté šperky (výroba, dovoz, veľko a maloobchod), potom finančné systémy… v roku 2005 predal Triangel a Quatro a následne založil s priateľom Dobrého anjela… Aktuálne kandiduje na prezidenta. Pýtal sa Dávid Králik.

Aké dieťa bol Andrej Kiska?

Myslím si, že trošku tvrdohlavé a zanovité. Mal som síce matematické nadanie, na základe ktorého ma zaradili do matematickej triedy, no nesprával som sa ako typický bifľoš. Keď sa teraz pozerám na vtedajšieho seba, tak mi je tých mojich rodičov ľúto. Nebol som až taký jednoduchý týpek. Taký tvrdohlavý. Na druhej strane som nebol ani žiaden výtržník, či lump. Jasné, občas sme fajčili špaky, čo sme pozbierali na ulici, ale inak nič také hrôzostrašné (smiech :)).

Andrej Kiska - rozhovor

A čo keby som sa spýtal z pohľadu učiteľa? Momentálne ste úspešný človek a mňa zaujíma, ako ste prosperovali v škole?

Určite som nepatril k najlepším žiakom. Ani na základnej, ani na strednej, ba a ani na vysokej škole som nepatril medzi tú bifľujúcu sa elitu… možno som bol trochu taký lídrovský typ, ktorý dokázal stiahnuť partiu, ale nedá sa povedať, že by som bol nejaký exot a že by som tým nejako vynikal. 🙂

Andrej Kiska - rozhovor

A vrámci triedneho kolektívu? Skôr “out”, či “in”?

Bol som v tom triednom jadre, ktoré viac menej určovalo, kam sa pôjde a čo sa bude robiť.

Napísali ste knižku Cesta manažéra z pekla, kde sa veľmi pekne vyjadrujete o svojich rodičoch. Prečo?

Doma som nikdy nezažil rodinnú hádku. Rodičia na nás nekládli svoje problémy. Obaja boli učitelia. Nepatrili sme teda medzi bohatých ľudí, no i tak sme mali na výlety a chodenie na plaváreň do Ružomberku. Raz, keď bola plaváreň v Ružomberku zatvorená, vzali nás dokonca až do Žiliny. Pamätám si to do dnes. S rodičmi sme nikdy neboli pri mori, ani na nejakých luxusných dovolenkách, no aj tak mi to ani moc nevadilo. Zostal vo mne pocit z tých spoločných chvíľ pohody a srandy, ktoré sme zažili spolu, ako rodina a bolo to fajn. Mne je vždy ľúto tých detí, ktoré čosi podobné nezažijú. Sú potom často problémové, pričom za starosti, ktoré spôsobujú okoliu, vlastne ani nemôžu.

Akým rodičom ste vy? Snažíte sa aj vy vytvoriť podobnú pohodovú atmosféru?

Určite som citlivý na to, keď sa pred deťmi schyľuje k nejakej rodinnej búrke, alebo ak chcete, zvyšuje sa hlas. Som na to citlivý, vadí mi to a snažím sa to v rámci možností eliminovať. To sa mi práve nepodarilo zvládnuť v mojom prvom manželstve. Vzorec z druhej strany nefungoval podobne a aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme to nedokázali s manželkou vtedy prekonať.

Andrej Kiska - rozhovor

Máte kontakt s prvou rodinou?

Áno, teraz je to fajn. Tesne po rozvode to bolo horšie, vtedy to bolo všetko čerstvé, ale teraz máme veľmi pekný vzťah.

Andrej Kiska - rozhovor

Zaujala ma situácia, keď ste vycestovali do USA za zárobkom a tesne po návrate ste prišli temer o všetko. Ako sa dá podobná situácia ustáť?

V živote sú skrátka situácie, keď nič iné, ako vydržať, neprichádza do úvahy. Nie je kam cúvnuť. Čo iné, ako pozviechať sa, môže človek spraviť? Patrím medzi ľudí, ktorí majú v hlave vždy nejaký záložný plán. A ak ho aj nemajú, ich hlava ho veľmi rýchlo dokáže v krízovej situácii urobiť. Keď sa niečo skončí (či už úspešne, alebo neúspešne), dokážem veľmi rýchlo zanalyzovať situáciu a postaviť nový cieľ.

Pýtať sa človeka, ktorý stvoril Dobrého anjela na vieru, asi nedáva príliš zmysel. Ale predsa, skúsme to. Vy a viera?

Verím, že existuje stvoriteľ a súčasne verím, že sa nám vráti každé dobro i zlo, ktoré sme vykonali.

Andrej Kiska - rozhovor

Ak sa povie biznis, v hlavách ľudí zasvieti červené svetielko s nápisom obchod. Alebo ak chcete, dobrý obchod je malý vklad a veľký zisk. Ako tento postoj môže ísť dokopy s charitou?

Ale veď dobrý biznis je už sám o sebe charitou. Vytvorte firmu s dobrými podmienkami a príjemnou klímou v časti krajiny s veľkou mierou nezamestnanosti a už konáte charitu. Najvyšší stupeň charity je pomôcť človeku, aby nepotreboval charitu. Dobrý biznis by mal byť charitou, lebo napĺňa nie len potreby biznismana, ale aj potreby druhých.

Za akých podmienok sa zrodil „Dobrý anjel“?

Prišla situácia, keď som mal možnosť veľmi výhodne predať svoje podiely v podnikoch. Až natoľko výhodne, že som z predaja dokázal nielen zabezpečiť rodinu do konca života, ale i poskytnúť nemalý finančný obnos na charitu. Takúto šancu spraviť svoj život zmysluplnejší nemá mnoho ľudí a ja som sa rozhodol nepremárniť ju. Otázkou bolo len to, akým smerom sa v charite uberať. Návrhov bolo viac, no napokon sme sa spolu s mojím priateľom rozhodli pre boj s rakovinou.

 Andrej Kiska - rozhovor

Čo bolo v tomto projekte pre Vás najťažšie?

Nedôvera. Ani lekári nám sprvu neverili. Mysleli si, že ideme ponúkať nejaký „výhodný obchod“. Napokon sa to však podarilo a teraz sme tomu radi.

Nejaký čas som robil na detskej ortopédii, kde som stretával mnoho detí s osteo-sarkómom. Pamätám si chvíle bezmocnosti, hnevu a smútku, keď si tá potvora rakovina brala mojich priateľov a nikdy sa nikoho nepýtala, či smie… Ako sa vy vyrovnávate s tými príbehmi, ktoré nedopadnú dobre?

Ten smútok ma ženie vpred. Je zdrojom mojej energie. A tiež nesmieme zabúdať na množstvo príbehov, ktoré dopadnú dobre. Veď veľké množstvo detí sa vylieči.

Andrej Kiska - rozhovor

Je projekt „Dobrý anjel“ Vaším vrcholom? Celoživotným dielom?

Nie, už mám v hlave aj ďalšie nápady a myšlienky, lebo na Slovensku ešte stále zbytočne umiera príliš mnoho detí…

Andrej Kiska - rozhovor

Má priateľ „Dobrého anjela“ z niečoho strach?

Samozrejme. Asi hlavne o zdravie a život svojich detí a rodiny. Strachu sa nepoddávam. Iste, viem o ňom a nepotláčam ho. Snažím sa ho prijať do svojho každodenného života.

A čo nepriatelia?

Naším najväčším nepriateľom je naša vlastná myseľ…

Andrej Kiska - rozhovor

Predstavme si, že som dobrodruh (čo aj som :)), hľadajúci peklo, kam sa mám vybrať?

Do vlastnej hlavy. Ale nebuďte veľmi prekvapený, ak tam nájdete okrem pekla, aj nebo…

Ďakujem za rozhovor.


Poznámka autora:

…každý z nás môže byť anjelom… stačí si ľahnúť do snehu…

Andrej Kiska - rozhovor

Tento rozhovor pôvodne vyšiel 29. marca 2011 na adrese http://davidkralik.blog.sme.sk/c/260813/staci-si-lahnut-do-snehu.html

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo to hovoríte?, Srdcovky (čerešne) z blogu SME a označkovaný ako , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

5 odpovedí na Andrej Kiska: Vráti sa nám každé dobro i zlo, ktoré sme vykonali

 1. vladimír hano povedal:

  To dobro sa nám vráti , ale nie vtedy, ak to robíme preto , aby sa nám vrátilo. Týmto nechcem nič naznačiť…

 2. Roman povedal:

  Vlado, cital si to vobec? 3 roky stare. Nic o prezidentovi zato naznak planov dalej pomahat detom. Jeden s nemocnicou vraj nevysiel.. zrejme aj kvoli tomu ze vsade u nas vsetko dosieraju ludia pri korytach… mozno preto ho mame teraz ako kandidata.. ja viem co urobit… nech ukaze co s tym spravi.. mozno mu to pomoze v dobrych zameroch.

 3. Michael Light povedal:

  Je to tak nejako, ako hovoríte pán Kiska.

  Akurát by som to trochu dokreslil. Mne sa zdá, že z toho čo urobíme dobre sa nám vracia len jedna desatina (lebo tým musíme vyvažovať to, čo sme už v minulosti urobili zle), a to čo urobíme zle sa nám vráti desať násobne.

  Hovoríme teda o zákone karmy, ktorý je jedinou spravodlivosťou v našom živote. Týka sa jednako aj Fica, aj Vás,…aj každého človeka. Je to tiež najlepší učiteľ. Keď ideme proti duchovným zákonom nik a nič nás tak dokonale nezastaví a nedonúti prehodnotiť naše skutky ako poriadná rana od života.

  Som rád, že v tomto Vašom pedvolebnom oslavnom článku na seba spomínate aj zákon karmy. Len by som sa chcel spýtať, či nemáte obavu, že sa Vám budú podľa zákona spätného pôsobenia vracať aj tie energie, ktoré ste do priestoru vypustili tým, že ste s Vašou podnikateľskou činnosťou zdierali desaťtisíce tých najchudobnejších.

  Áno, oslavný článok s anjelíčkami sa dá ako nástroj predvolebného pí ár kúpiť. Zákon spätného pôsobenia sa však podplatiť nedá. Ten sa dá zjemniť len tvorbou Dharmy, čiže dobrých skutkov. Ale aj tu platí to, čo napísal môj predrečník. Dobré skutky dokážu vygumovať tie zlé len vtedy, ak ich robíme z hlbokého presvedčenia a nie ako kupčenie s pánom Bohom, aby sme zakryli pachuť tých zlých.

  • Dávid Králik povedal:

   Zdravim, ten rozhovor som robil s panom Kiskom pred troma rokmi. To, ze som ho opatovne zverejnil je moje osobne rozhodnutie a preco som to spravil? Lebo si myslim, ze toto je obraz pana Kisku a nie tie somariny, co sa snazi topiaci sa pan Fico narozpravat verejnosti 🙂

   Have a nice Day(vid;)

 4. Blbológ povedal:

  Už chýba len (prezidentská) svätožiara. :=DDD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.