Baráž

Viki KráličkaAlebo o tom, kým sa nechcem stať…

Baráž sa v šerme používa vtedy, keď dvaja šermiari odšermujú prvé kolo navlas rovnako (rovnako veľa zápasov vyhrajú, rovnako veľa ich prehrajú, ba dokonca aj s rovnakým počtom daných a obdržaných zásahov) a teda nie je možné posúdiť, kto z nich bude lepšie nasadený do eliminačných súbojov (ide „len“ o jedno miesto rozdielu). Toto nasadenie je dôležité z hľadiska postupu. V našom prípade išlo o miesto veľmi podstatné, nakoľko išlo o miesto, ktoré zabezpečilo svojmu vlastníkovi priamy postup medzi prvý 64 nasadených na seniorskom svetovom pohári Grand Prix v Legnane, zatiaľ čo z miesta nasledujúceho už šermiar nepostupoval priamo, no musel potom ešte absolvovať niekoľko ťažkých súbojov, aby sa postupne „prebil“ medzi spomínaných najlepších 64, ktorí sa prebojovali priamo, ktorí pokračujú v súbojoch až na ďalší deň.

Na zápas nastúpili reprezentant Ruska a Číny. Na začiatku dostali oni i rozhodca mylnú informáciu, že sa bude šermovať zápas do pätnásť bodov na tri trojminútové tretiny (tak sa šermuje v elimináciách a finále, zatiaľ čo v kolách sa šermuje len do päť v čase jednej trojminútovky – oboje  z hľadiska taktiky veľmi rozdielne).

Prvá tretina skončila za stavu 5:2 pre reprezentanta Ruska. Odrazu sa stalo čosi divné. Ktosi poznamenal, že sa predsa baráž vždy šermuje len do päť a teda by malo byť po zápase. Spustila sa celá vlna diskusií a protestov jednej i druhej strany, počas ktorých sa ruský tréner veľmi agilne zastával názoru, že má byť dodržané toto pravidlo a že zápas skončil. Pobehoval okolo planše ako šašo a každú chvíľu dobiedzal do rozhodcu, nech už vyhlási víťaza. Ten tak učinil po tom, čo technické riaditeľstvo rozhodlo, že zápas sa mal šermovať len do päť a teda je koniec.

Aby ste mi dobre rozumeli, samozrejme, že tá chyba nebola v prvopočiatku na strane ruského trénera. Len ma neuveriteľne zarazilo, ako veľmi mu záležalo na víťazstve, všetko ostatné, akýkoľvek etický princíp, či športový duch sa razom vytratili. Mohol jednoducho sedieť a nijako sa neangažovať, alebo navrhnúť, nech sa zápas odšermuje odznova. No on?… Choval sa ako dravec, ktorý zacíti krv ľahkej koristi, ktorú nechce stratiť…

Mám niekoľko zverencov, medzi nimi naše dve dcéry. Neviem, či sa niekedy dostaneme na podujatia svetovej úrovne, kde sa to všetko berie trochu inak, no ak áno, potom dúfam, že takto hlboko nikdy neklesnem…

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Zo života (nielen hmyzu) a označkovaný ako , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.