Chcete vidieť, ako by mali vyzerať po úspešnej školskej reforme naše školy a triedy? Skočte sa pozrieť k Zuzke a jej deťom do špeciálnej základnej školy v Košiciach!

Šesť detí. Jedna prváčka, štyri druháčky, jeden tretiak. Všetci šiesti sú Rómovia. Časť detí sem do školy chodí z detského domova. Toľko krátke intro.

 

 

Chvíľu sú všetci spolu v kruhu a prechádzajú z učiva slovenčiny to, čo je fajn pre všetky tri ročníky. Následne sa už každý venuje svojmu buď v pracovnom zošite, alebo na tabuli, alebo na koberci. Potom zas spolu, to keď jedia spoločne Čokoládu a koláČe, pričom to zapíjajú Čajom. Prečo sa v každom názve nachádza „Č“? Lebo toto písmenko práve preberajú. Aktivity sa striedajú, raz v lavici, potom pred tabuľou, raz písanie, potom rozprávanie, kreslenie..

Pomedzi decká pláva pani Učiteľka Zuzka (veľké U nie je preklepom). Veľa sa usmieva a má ich rada. To cítiť z každého jej pohybu, pohľadu, slova.. Aj oni ju majú zjavne radi a tiež sa veľa usmievajú. Dokonca aj keď spravia chybu, lebo chyba je vždy super príležitosťou, lepšie pochopiť, či naučiť sa. Decká celý čas pracujú s plným nasadením, nie kvôli známkam, jednoducho preto, že objavovanie a poznávanie neznámeho je vzrušujúcim dobrodružstvom a ak sa k tomu pridá veľmi pokojné, priateľské a bezpečné prostredie, bolo by divné, ak by nepracovali. Každé dieťa má Zuzku chvíľu iba pre seba a ona pracuje s jeho jedinečnosťou. Na konci piatej hodiny decká nechcú veriť, že už majú ísť domov.

Ak sú medzi vami takí, ktorí si zatiaľ nedokážu predstaviť, ako by mali vyzerať po úspešnej školskej reforme naše školy a triedy (predsa len, aktuálne koncepty „Učiace sa Slovensko“ i „To dá rozum“ sú zatiaľ len ťažko uchopiteľnou teóriou), skočte sa pozrieť k Zuzke a jej deťom do špeciálnej základnej školy v Košiciach. Tam to všetko uvidíte naživo a v priamom prenose ;o)

 

S úctou a vďakou venované Zuzke a jej deťom..

Autor: Dávi;D Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka, Zo života (nielen hmyzu) a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *