Kopec špiny za nechtami? Radšej rýchlu smrť…

smrť… „Povedzme tá nešťastná Planéta vedomostí. Keby som bol ministrom školstva a bolo by nad slnko jasné, že jej kúpa je totálna hovadina, akože aj je, tak by som ten nákup okamžite stopol, aj keby na mňa tlačilo neviem koľko ľudí, ktorí by mali nejaký osobný finančný záujem na jej zakúpení. A rovnako by som stopol aj všetky tie pofidérne nákupy kvetov a drahé prenájmy áut a… skrátka všetko. No a ak by mi povedali, nesmieš stopnúť, musíš nakúpiť, tak by som povedal, nie, nemusím, ďakujem, odchádzam. Zvolal by som tlačovku, tam by som oznámil, že som skrátka ako minister chcel zastaviť tie svinstvá, ale bolo mi vysvetlené, že to nemôžem, preto odchádzam. Skrátka sa neplánujem podieľať na rozkrádaní a rozhadzovaní štátnych peňazí,“  dokončil som a pyšne pozrel na dvoch chalanov, účastníkov našej letnej školy.

„Vieš, Dávid, ale predstav si, že by si práve týmto položil vládu a k moci by sa vďaka tomu dostal Fico,“ povedal Peťo. „Alebo keby aj nie, všetky dobré nápady, ktoré máš, by ostali nepoužité a miesto teba by prišiel niekto, kto by pristúpil na tú špinu a školstvo by mu bolo s najväčšou pravdepodobnosťou ukradnuté. Nebolo by z dlhodobého hľadiska lepšie, radšej tie oči privrieť a pomaly meniť veci k lepšiemu? Možno by si mohol presadiť aj nejaké rozumné veci a pomôcť pár rozumnými krokmi konečne začať obnovu nášho školstva,“ dokončil Peťo a mne padla sánka. „Sakra, má len osemnásť, ale hovorí rozumnejšie a uvážlivejšie než ja,“ pomyslel som si, no nahlas som len čosi zašomral.

Musím priznať, že ma dostal. Takto som nad tým vôbec nepremýšľal. Ubehli dva dni a ja som po dlhých úvahách dospel k rozhodnutiu…

 

Netreba hovoriť o tom, že obe alternatívy znamenajú smrť… prvá rýchlu (okamžitý odchod a možno položenie vlády), druhá pomalú (kľučkovanie a manévrovanie a úskoky a manipuláciu a akceptáciu malého zla v prospech väčšieho dobra… skrátka kopec špiny za „nechtami“).

…podľa mňa sa nedá postaviť kvalitný a trvácny dom v smradľavom močiari, plnom prepadlísk a nástrah. Ani dobré veci budovať vďaka akceptovaniu zla. Viete, ak nemám mať nádej na postavenie kvalitného domu, ktorý bude pevne stáť, potom nechcem žiaden dom… volím teda rýchlu smrť. Smrť so cťou…

Ilustračný obrázok: deviantart.com

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka a označkovaný ako , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *