Miroslav Pagáč (pomoz.sk): Nechcem zostarnúť v krajine hlúpych ľudí

Miroslav Pagáč (pomoz.sk)Miroslav Pagáč je 35-ročný chalan, ktorý si váži svojich učiteľov až natoľko, že zrealizoval projekt pomoz.sk. To aby učitelia mohli čo najdlhšie štrajkovať aj napriek tomu, že im to financie nemusia dovoliť. Tak som sa s ním teda porozprával.

Aktualizácia: Právnik potvrdil (prvých 10 minút), že celá zbierka neporušuje žiadny zákon a dôvera je čisto na ľuďoch, ktorí darujú/prijímajú peniaze. Peniaze už niektorým žiadateľom boli vyplatené a všetko zatiaľ prebieha transparentne a bez problémov.

Tibor Repček: Ahoj, Miroslav, som veľmi rád, že si súhlasil s týmto rozhovorom. Poďme na to hneď zostra: Založil si projekt Pomôž svojmu učiteľovi, vďaka ktorému ľudia môžu poslať peniaze pre učiteľov, ktorí o ne požiadajú. Prečo by som ti mal ako niekto, kto chce finančne pomôcť učiteľom, veriť? Čo ak si všetky peniaze necháš a nakoniec sa zistí, že išlo len o ďalšiu schránkovú firmu?

Miroslav Pagáč: Haha, oceňujem úprimnosť. 🙂 Dôvera sa nedá kúpiť ani vyloviť z jazera. Keď som si ja prvýkrát sadol do školskej lavice, takisto som nedôveroval tej pani vpredu, ktorá sa ma snažila presvedčiť, že ma niečo naučí. 🙂 Dôveru druhých si môžem zaslúžiť jedine svojimi činmi. Tým, že ľudí nesklamem a že splním to, čo som im sľúbil. Ja som nikto, obyčajný človek niekde v dave. Nepretŕčam sa na titulkách časopisov, ani na verejných akciách. Nemám v povahe. Radšej chcem, aby za mňa hovorila moja práca. Rečí a prázdnych póz sme tu už mali veľa. Úprimne, v 2012 som bol sklamaný, že štrajk skôr skončil, ako poriadne začal. Nie vinou učiteľov, ale žiaľ ich odborárskych “vodcov”. V tomto smere sa za 4 roky, žiaľ nič nezmenilo a ja byť v takýchto odboroch, hanbím sa za nich a minimálne budem iniciovať vyvodenie dôsledkov za ich “nekonanie”. Ak ma má niekto viesť do boja, musí byť sám vpredu a nevyhovárať sa na to alebo tamto. Učitelia, ktorí, predpokladám, s týmto postupom nesúhlasia, sú dnes v ostrom štrajku. Svoje rozhodnutie urobili slobodne a určite to pre nich nebolo ľahké. Oni teraz musia stáť v predných radoch a bojovať za to, čomu veria, že prinesie zmenu. A ja verím im, a preto stojím vzadu. Ak ich niekto zatlačí späť, ja ich podržím, aby sa zástupy nerozpadli a vydržali v boji až do konca. To je moja úloha. Vy bojujte, ja s ďalšími nadšencami zabezpečíme logistiku a prežitie armády. Po troch dňoch tisícka štrajkujúcich odpadla, učitelia mi urobia najväčšiu radosť, ak vystúpia zo šera a toto počty zapojených začnú opäť narastať. Začať môžete kedykoľvek, nebojte sa a ukážte, že musí dôjsť k zmene. Nechcem zostarnúť v krajine hlúpych ľudí.

Tibor Repček: Web existuje iba jeden deň a už pribudli peniaze od darcov. Prišli už aj nejaké žiadosti o peniaze od učiteľov? Ako vlastne zistíš, či si len niekto nevymýšľa? Ako budeš vedieť, že peniaze žiada práve ten učiteľ, ktorý štrajkuje a má finančné problémy?

Miroslav Pagáč: Žiadosti od učiteľov zatiaľ nie sú žiadne. Od 1. 2. 2016 spustím formulár na príjem žiadostí o pomoc. Podľa svojich učiteľov viem, akí sú. Nezoberie si ani päť korún, aj keby mal mesiac suchú kôrku žuť. Je ale treba urobiť opak. Učitelia sú inteligentní ľudia. Verím, že žiadatelia dokážu zhodnotiť svoju skutočnú situáciu a nebudú systém zneužívať. Ak zhodnotia svoju situáciu tak, že potrebujú pomoc, treba o ňu požiadať. Hlavným cieľom výzvy je sprostredkovať podporu od verejnosti smerom k štrajkujúcim učiteľom. Verejnosť vás podporuje vo vašom boji, a aby ste vy vydržali čo najdlhšie bojovať, my vám sprostredkujeme náhradu vášho strateného príjmu za čas, za ktorý nedostávate svoj plat. Každá žiadosť bude posúdená a verifikovaná. V tomto sa obraciam na dôveryhodných zástupcov na jednotlivých školách, aby sa ozvali na pomoz@pomoz.sk, ak by dokázali priložiť ruku k dielu a pomôcť s verifikáciou prijatých žiadostí. Každý žiadateľ uvedie, na akej škole pôsobí. Kontaktná overená osoba na tejto škole žiadosť posúdi, či žiadateľ uvádza pravdivé informácie alebo nie. Sám považujem samokontrolu za najspoľahlivejšiu formu kontroly. Súčasne priatelia z platformy slovensko.digital búrlivo diskutujú o ďalších možnostiach kontroly oprávneností žiadostí. Prostredníctvom zapojenia sa do zverejnených aktivít školy v minulosti, zapojením rodičov a podobne. Všetky informácie v rámci výzvy sú k dispozícii, aj keď nie vždy môžem 100% zverejniť na stránke pomoz.sk. Pokiaľ konkrétna osoba neudelí súhlas na zverejnenie svojich údajov, musím rešpektovať jej právo na ochranu osobnosti.

pomoz.sk - prehľad online platieb

pomoz.sk – prehľad online platieb

Tibor Repček: Píšeš o sebe, že sa tvoji učitelia stali tvojimi druhými rodičmi. Ako si to myslel?

Miroslav Pagáč: Prakticky od štrnástich rokov som preč z domu, 4 roky stredoškolský internát, neskôr vysokoškolský. Učiteľky, vychovávateľky a profesorky ma “servisovali” všetok ten čas, keď som nebol doma. A aj keď sa veľmi snažili nás ustrážiť, my sme boli vždy o krok vpredu. 🙂 Navystrájali sme toho veľa, tomu verte. To by bolo skôr ale na rozhovor s našou triednou. Vždy sme si to riadne samozrejme vyžrali v kabinete, ale u riaditeľa bola naša triedna tá, ktorá za nás lobovala, zachraňovala situáciu a v konečnom dôsledku vybojovala, že nás nevyrazili z internátu alebo sme nemali znížené známky zo správania. Naši učitelia a vychovávatelia, ale aj tety kuchárky a všetci ostatní, čo sa starali o chod školy, sa mi stali náhradnými rodičmi. Vďačím im za to, čo pre mňa počas tých rokov urobili. Teraz je čas, aby som ja urobil niečo pre nich.

Tibor Repček: Prečo by podľa teba mali ľudia poslať peniaze učiteľom? Veď ich predsa platia z daní ako každého štátneho zamestnanca…

Miroslav Pagáč: Posledná kvapka, ktorou pretiekol pohár trpezlivosti bol ministrov brífing v pondelok. Minister žiaľ nemá politickú podporu v tom, aby mohol niečo v tomto boji pre učiteľov urobiť. Podľa toho, čo som čítal, by mal byť odborník na školstvo. Žiaľ, pokiaľ nemá podporu zo Súmračnej (centrála vládnej strany), ani si neškrtne. Ja takisto platím dane a žijem vo viere, že budú peniaze, ktoré štátu pošlem, rozdelené tak, aby boli efektívne rozdelené a využité. Žiaľ, za prípady ako didaktická pomôcka Sifón v rámci projektu Dieľňa II za 271 €, by som najradšej niekoho roztrhol ako žabu. V susednom obchode to kúpim za 10 € (a to má sused – obchodník už svoj zisk v cene), peknú tabuľu ti vyrobia za ďalších 10-15 €. Presne tu sa peniaze strácajú. Myslím, že peňazí je dosť, ale sú neefektívne spotrebúvané. Nehnevajte sa, ale 500-600 eurový plat učiteľa nie je dôvod, aby som im ho závidel. Za to, že v škole trávia hodiny mimo svojej pracovnej doby, pripravujú sa doma na úkor svojho voľného času, vedú krúžky s deťmi, chodia s nimi na exkurzie, výlety, organizujú im zájazdy? Keby boli všetky prostriedky tak efektívne spotrebované v školstve, ako sú efektívne využité prostriedky na platy učiteľov, bol by som úplne v kľude a verím, že aj učitelia by s radosťou vykonávali svoje povolanie. Tu treba urobiť hlavnú zmenu, začať efektívne nakladať so zdrojmi, ktoré máme k dispozícii. Môžeme naliať koľkokoľvek peňazí do systému, ale kým sa nebudú efektívne spotrebúvať, zmena nenastane. Na to treba vyvinúť čo najväčší tlak. Nesedieť ticho v kúte, zverejňovať každý jeden prípad. Svojím mlčaním a nepoukazovaním na takéto plytvanie sami dávame príležitosť “obstarávateľom”, aby plytvali ešte viac. Ak poukážeme na každý jeden prípad, zastavíme to, nebudú si už toľko dovoľovať, ako si teraz dovoľujú.

Tibor Repček: Čo si o prebiehajúcom štrajku učiteľov myslí tvoje okolie? Vnímaš pozitívne aj negatívne názory?

Miroslav Pagáč: Ja som zo svojho okolia nepočul jedinú negatívnu odozvu na štrajk. Všetci rozumejú, prečo učitelia štrajkujú. Nie je to primárne kvôli 140 € na výplatnej páske (aj keď v konečnom dôsledku opäť časť určite odkrojí štát na odvodoch a daniach, takže v čistom možno na úrovni 100-110 €). V utorok som bol na stretnutí s rodičmi v bratislavskom Artfóre. Jeden rodič diskutoval na tému, či po plošnom zvýšení dôjde aj k zlepšeniu kvality výuky. Zástupcovia učiteľov dokázali rozumne argumentovať tým, že ak sa zatraktívni povolanie, prídu noví šikovní ľudia a aby sa “starí” učitelia udržali konkurencieschopní v nových podmienkach, budú musieť bojovať so svojimi novými dravými konkurentmi. A tak v konečnom dôsledku nastane zvýšenie kvality. Za seba mám pocit, že s pribúdajúcimi rokmi národ hlúpne. Dnes prvé lastovičky signalizujú, že dochádza opäť k zvratu. Do produkcie prichádza generácia Ypsilon, ktorí sú mojou nádejou na svetlé zajtrajšky. To, čo príde k nám do produkcie, to je výsledok práce učiteľov. Ak budú mať podmienky na to, aby mohli produkovať dokonalé výsledky, my si s radosťou budeme tieto výsledky od nich preberať a ďalej ich rozvíjať.

Tibor Repček: Keby sa niečo počas prevodu peňazí pokazilo, alebo by som mal ďalšie otázky, ako ťa môžem čo najrýchlejšie kontaktovať?

Miroslav Pagáč: Každá jedna transakcia je podrobne evidovaná a je možné ju v prípade technických problémov vystopovať. V súčasnosti je spôsob realizácie online platieb mnohokrát bezpečnejší ako napríklad používanie hotovosti v obchode. Pokiaľ by mal ktokoľvek pochybnosti o realizácii svojej transakcie, kľudne nech sa obráti so svojou reklamáciou alebo podnetom na mňa alebo kolegov zaslaním správy na pomoz@pomoz.sk. Určite sa budeme záležitosťou bezodkladne zaoberať.

Tibor Repček: Ďakujem za odpovede a prajem úspech tvojmu – nášmu projektu Pomôž svojmu učiteľovi.

Miroslav Pagáč: Ja ďakujem za možnosť podporiť vás vo vašom boji. Budem rád, ak sa do štrajku pridajú všetci, ktorí váhajú alebo si nie sú istí, či to má význam. Ubezpečujem vás, má to význam. Ak sa teraz neozvete a nezabojujete, opäť na dlhé roky zostane situácia rovnaká. Vy budete ďalej ubíjaní zhora, budete bojovať s vlastnou motiváciou a vierou, že robíte aspoň pre tie deti správnu vec.

Odvahu všetkým, vydržíme!

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka, Čo to hovoríte? a označkovaný ako , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

4 odpovede na Miroslav Pagáč (pomoz.sk): Nechcem zostarnúť v krajine hlúpych ľudí

 1. Zuzana Gálusová povedal:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať: dňa 10.2. som chcela odoslať žiadosť o náhradu mzdy počas štrajku a nedala sa odoslať. Aký je teraz postup? Opakovať? S pozdravom Zuzana Gálusová

  • Miroslav Pagáč povedal:

   Ahoj Zuzana,

   doteraz som nemal informáciu, že by s odosielaním žiadosti bol problém. Príjem žiadostí za prvý cyklus bol ukončený 10.2.2016

   Ak by si chcela žiadať v rámci prvého cyklu, prosím, pošli žiadosť, kde vyberieš 2. cyklus – do poznámky, prosím, napíš, že si želáš ešte žiadať v rámci prvého cyklu. Po prijatí žiadosti to dodatočne upravím.

   Nezabudni, prosím, uviesť správne číslo účtu, BIC/SWIFT kód, údaje koordinátora a čistý príjem (potrebný k výpočtu) a správnu emailovú adresu.

   To bývajú najčastejšie chyby v prijatých žiadostiach, kvôli ktorým sa vybavenie žiadosti zdrží, nakoľko ich musím dodatočne dožiadavať.

   Po začatí spracovania žiadosti obdržíš email, ktorý bude obsahovať odkaz na formulár, v ktorom uvedieš počet dní, počas ktorých si v januári 2016 štrajkovala.

   Následne bude proces pokračovať, o čom budeš priebežne dostávať notifikačné emaily.

   Ďakujem a v prípade akýchkoľvek komplikácií ma kontaktuj emailom na adrese pomoz@pomoz.sk

   Drž sa! Dokončime zmenu!

 2. Iveta Lieska povedal:

  Som veĺmi rada, že existujú medzi nami ĺudia, ktorým záleží na budúcnosti našich potomkov. Nekritizujú systém za dverami, ale sú ochotní niečo preto nezištne urobiť na úkor svojho voĺného času. Obdivujem takýchto ľudí a veľmi si ich vážim. Vaša aktivita má význam, peniaze ktoré sa vyzbierali vďaka Vám, hovoria za všetko. Držím Vám moc palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *