Nevýchova

Nevýchova - logoVedeli ste, že deti nepotrebujú zákazy, príkazy, obmedzenia, napomínania? Keď vieme, ako na to, vždy sa s nimi dá dohodnúť a dokážeme si s nimi užiť dokonca aj problémy…

Filozofia, že každý rodič je pre svoje dieťa ten najlepší rodič, je mi veľmi blízka. Niekedy sa pristihnem pri myšlienkach, v ktorých sám seba chválim, ako dobre mi to ide. Netvrdím, že všetko zvládam na prvý krát správne, ale chcem sa učiť. A ak som niečo pri mojich babách pokazil, tak ma to štve a chcem to zmeniť. Dovolím si tvrdiť, že na tú zmenu rodič nepotrebuje odborníkov, stačí sa snažiť – rozmýšľať a konať.

Na toto som ako otec dvoch malých detí zatiaľ prišiel a poteší ma, ak mi to potvrdí aj nejaký odborník. Nie je to pre mňa až také dôležité, ale poteší… Napríklad taká Katka Králová z Česka… Po rokoch praxe v práci s deťmi jej došlo, že už si vyvinula vlastný systém, ktorý vie opísať a ktorý výborne funguje v reálnom živote – nazvala to Nevýchova. Zásady Nevýchovy by sa stručne dali zhrnúť asi takto:

 • Nemoralizovať – radšej povedzme niečo ako “Toto sa mi nepáči”
 • Dieťa má všetko, čo potrebuje a čo nemá, o to dokáže požiadať – už novorodenec dokáže požiadať o jedlo a väčšie deti zvládnu ešte oveľa viac… 😉
 • 5 slovies: milovať dieťa, inšpirovať dieťa vlastným životom, dôverovať dieťaťu, neprekážať dieťaťu, všetko si poriadne užiť
 • Výchova je hra – nie vždy sa vieme hrať, ale keď sa posnažíme, určite nám niečo skôr či neskôr napadne… 😉
 • Dieťa je rovnocenný partner – ono to tak možno nevyzerá, keď nám nesiaha ani po pás, ale je to pravda…
 • Sme skvelí rodičia – ak si to o sebe nemyslíte, tak niečo nie je v poriadku a treba sa zastaviť, porozmýšľať, urobiť zmeny…

Podrobnejšie info sa dozviete priamo vo videu (rozpráva sama autorka) alebo na webe nevychova.cz.

Autor článku: Tibor Repček

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

8 odpovedí na Nevýchova

 1. Povedzme si pravdu. povedal:

  Dennodenne si cestou do školy autobusom plnom žiakov základných a stredných škôl a gymnázií, a aj priamo na vyučovacích hodinách vypočujem celú škálu vulgarizmov:
  ***, ***, **, *** učiteľ, *** *** učiteľ, ***, do ***, ***, *** *** učiteľka, *** učiteľka, ***, ***, ***, ***, ***, *** na to, ***, ***, ***, ***, ***, ***, ti ***?, tebe ***?….

  Postihovanie žiakov za vulgárne vyjadrovanie sa na vyučovacej hodine je vyučujúcim v podstate nepotrestateľné. Aký trest možno dať žiakovi za takéto priestupky, keď ku každému priestupku treba so žiakom spraviť pohovor a spísať zápisnicu a v prípade zníženia známky zo správania treba prizvať rodičov doporučeným listom s doručenkou s dobou na prevzatie listu 21 dní. Veľmi úspešný triedny učiteľ sa za jeden polrok môže dopracovať najviac k dvojke zo správania, čo pre žiakov nie je nijaký trest.

  Nuž, ktosi tu zlyhal. Zlyhali rodičia a zlyhali médiá. Zlyhali aj tí, ktorí dali žiakom a rodičom práva, na ktoré títo jednoducho nedorástli. Alebo si myslíte, že aj v tomto prípade platí: neexistujú zlí žiaci, sú iba zlí učitelia?

  P.S. Pozor, aby vás ten dobrý žiak alebo dobrý rodič nevyfackal, nenakopal, alebo nezhodil zo schodov!

  (Z príspevku boli odstránené vulgarizmy. Dávid Králik)

  • Tibor Repček povedal:

   Súhlasím s vami, je to zlyhanie. Nie som si celkom istý, koho, ale zlyhanie to je…

  • Povedzme si pravdu. povedal:

   Vymazanie vulgarizmov z príspevku je trápne schovávanie si hlavy do piesku. Tak ich teda vymažme a tvárme sa, že nexistujú.
   …..
   Veci treba pomenovať zrozumiteľne a jasne a nie tváriť sa, že neexistujú. Takto totiž rozprávajú žiaci aj na vyučovacích hodinách a vyučujúci sú voči nimi úplne bezbranní. Aj ja som dennodenne takýmito vulgarizmami na vyučovacích hodinách atakovaný, denne ich je zo päťdesiat aj viac, a nemôžem sa náležite brániť, lebo zákony, spoločnosť a štát mi na to nedávajú nijaké účinné nástroje.

   • Dávid Králik povedal:

    Zdravim,

    nemyslim, ze ide o strkanie hlavy do piesku. Ak by sme chceli problem ignorovat, tak zmazeme celu reakciu. No myslim, ze ak tam napiseme vulgarizmy, kazdy si ich dokaze domysliet a problem je rovnako konkretny ako pred zmazanim.

    A este jedna vec. Aj mne vadi, ak ziaci hovoria vulgarne v autobuse a tiez, ak vulgarne hovoria ziaci i dospeli na verejnych internetovych forach. A kedze toto je Tiborove a moje forum, platia tu nase pravidla a my tu vulgarizmy nechceme. Rovnako, ako vy ich nechcete na hodinach, alebo v autobuse.

    Pekny den

   • Tibor Repček povedal:

    Jedno z pravidiel Nevýchovy je, že inšpirujeme vlastným životom. Mne tiež prekážajú vulgarizmy, ale keďže chcem byť pozitívnym vzorom, považujem za vhodné začať nepoužívaním vulgarizmov. Možno to nepomôže (hneď), ale budem mať z toho dobrý pocit a ten dobrý pocit budem prenášať aj na ostatných ľudí v mojom okolí. Výsledok bude viac pozitívne naladených ľudí, ktorí v mojom snažení môžu pokračovať, a tak mi trochu helfnúť… 😉

 2. Monika Karolčíková povedal:

  Vážení, aká pekná výmena názorov, pravda je, že dnes sú deti vulgárne a používajú slovník, ktorý by používať nemali. Ale povedzme si pravdu, že si deti berú príklad z nás dospelých. Ale nalejme si čistého vína a povedzme si pravdu, že niektorí učitelia sa v školách a na sociálnych sieťach tiež nesprávajú ukážkovo.

  http://babetko.rodinka.sk/skolkari/skolkari/tak-debilni-rodicia-ako-teraz-tu-este-neboli/?fb_action_ids=712554315422828&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B1378515039063584%5D&action_type_map=%5B%22og.likes%22%5D&action_ref_map=%5B%5D

  Inak pod článkom je veľmi zaujímavá diskusia. Takže povedzme si pravdu a začnime každý sám od seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.