Páni Fico, Kažimír, Čaplovič, skutočne nechápete?

Keď sa niekde spomenie štrajk, okamžite vyhlasujete, že je kríza, že peňazí niet, že máte zviazané ruky, lebo záväzky, lebo deficit, lebo… bla, bla, bla… To ste fakt až takí zadebnení? Skutočne nechápete, o čo ide?

Toto celé predsa nie je o tom, že vezmete pero, zoškrtáte pár položiek zo štátneho rozpočtu, v dôsledku čoho nahrabete na kopu potrebný balík peňazí a ten prerozdelíte medzi učiteľov, aby ste zvýšili ich platy! Toto je o absolútnom hnoji a bordeli, ktorý slovenskom školstve momentálne máme. Je to o potrebe zaviesť efektívny systém vzdelávania, ktorý bude konečne pripravovať kvalitných absolventov, o nutnosti skvalitnenia prípravy budúcich učiteľov, o hľadaní ciest, ako kvalitných učiteľov (nových i tých, ktorí už v školstve sú) udržať, o zmysluplnosti obsahu i rozsahu vzdelávania, o monitoringu a maturitách, o práci s deťmi zo znevýhodneného prostredia, o efektívnom financovaní škôl, o … milióne drobných i veľkých rozhodnutí, ktorým treba dať systém a zmysel…

Do čerta, stále vám to nedochádza? Je to o tom, aby bolo školstvo konečne vašou prioritou, ktorú začnete systematicky a zmysluplne riešiť…

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka, Na poli tyká a označkovaný ako , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

13 odpovedí na Páni Fico, Kažimír, Čaplovič, skutočne nechápete?

 1. palinopalino povedal:

  Pán Králik, skutočne nechápete?
  Vami vymenovaní páni nemajú absolútne žiaden záujem na zlepšení školstva. A sú na to hneď dva dobré dôvody (pre nich).
  Prioritou číslo jedna je samozrejme dostatok peňazí na zákazky, ktoré si vybrali ich sponzori.
  Druhý dôvod je taký, že nevzdelaní ľudia majú tendenciu voliť ľavicu. V posledných voľbách som exit poll nevidel, ale dvoje voľby nazad bol výsledok taký, že ak by volili výhradne vysokoškolsky vzdelaní ľudia, pravica by mala ústavnú väčšinu. Preto je ich cieľom v politike vzdelávania zníženie kvality školstva. V štáte bude napriek mizernej úrovni školstva stále dosť peňazí na zákazky pre vyvolených.
  Situácia v školstve si vyžaduje podstatne väčšie zmeny, ako prihodenie pár korún učiteľom, treba výrazný presun kompetencií v kvalite vzdelania zo štátu na rodičov a školy. Tým sa automaticky vytvoria väčšie zdroje na odmeny učiteľov. Ale hlavné je oddeliť štát od rozhodovania, čo a ako sa bude učiť. V tejto veci totiž štát totálne zlyhal.

 2. david2366 povedal:

  bohužiaľ, je to celé ako keď sa hrach na stenu hádže..tá tiež nič nepočuje.

 3. tkopec povedal:

  Im to samozrejme dochadza. Ale nevedia to riesit.
  Pretoze sucasny politocko/spolocensko/blabla .. proste System, ma tak nastavene parametre, ze “hore” sa dostanu nie odbornici, nie ludia schopni riesit, ale ludia, co dokazu oblbnut masy a zaroven umlcat konkurenciu, co dokazu ziskat v mocenskom boji vyhodu pred inymi (toto zaroven vytvara obrovsky selekcny tlak v zmysle preferovania grazlov – grazel proti cestnemu ma vyhodu) atd atd. Ti, co su hore su teda skutocni majstri – ale majstri v tom, ako sa dostat hore. Nic viac. Proste boli vyselektovani systemom/prostredim (ujo Darwin by si madlil ruky).
  A preto “neriesenie problemov” je zakonity dosledok a kym sa nezmeni system, ktory preferuje co-najviac-o-moc-bojujucich a zaroven grazlov, tak sa ani na (ne)rieseni nezmeni tiez nic. Toboz ciastkove problemy ako tento.
  .
  (Ano, som si vedomy toho, ze neponukam ziadne riesenie, ze neviem ako zmenit paramtre systemu/prostredia tak, aby preferoval cestnych odbornikov na ukor grazlov).

 4. Otázka povedal:

  Ste naivný ak čakáte od takých kreténov že budú mať záujem na vysokej úrovni školstva. Pohľad červeného mozgu na problematiku je taký, že čím sprostejší národ, tým ľahšie sa manipuluje. Im nezáleží na kvalite vzdelania, pozrite si len posledné kauzy rekonštrukcií škôl v okolí Žiliny v réžii SNS, samá zlodejina, podvod, násobne navýšené ceny, nekvalitná práca, to zaujíma našich politikov, preto do politiky vstupujú, lebo sa tam ľahko a dobre kradne!!!

  • autor blogu povedal:

   dobre, som naivny a suhlasim s vami, ze to je dost pravdepodobne(myslim tym cakat ich skutocny zaujem riesit), otazkou ostava – vieme s tym nieco spravit my?

   • _Ondrej povedal:

    Áno, môžme znížiť platby daní. Napríklad tým, že budeme pracovať na čierno, poberať sociálne dávky. Vyberať od štátu maximum a prispievať minimum, aby štát dostal spätnú väzbu, že nefunguje správne. Toto správanie síce má svoju cenu, ale ak chce človek niečo dosiahnuť, mal by byť ochotný aj niečo obetovať.

    • Zett povedal:

     Tento štát je imúnny voči každej spätnej väzbe. Fico bude mať ďaľšieho nepriateľa, na ktorého môže hádzať vinu. Po pravici, obchodných reťazcoch, bankách, podnikateľoch, zdravotných poisťovniach, DSS-kách, živnostníkoch to budú aj neplatiči daní. To je konštanta – nájsť nepriateľa. To je systém zmýšľania komunistu: nájdi triedneho nepriateľa a hoď ho masám, aby sa mali na čom vynervačiť. Komunistovi potom masy uveria, že on je tým záchrancom.

 5. aa povedal:

  Vážený pán Králik a ostatní učitelia,
  Nemôžete od takých páprdov očakávať konkrétne stimuly na zlepšenie školského bahna v ktorom sa nachádzame.
  Podla môjho názoru aj celý štrajk je len bezduchým upozornením, že máme málo peňazí.
  Kedy konečne príde niekto (nie politik, ale odborník zo strany škôl) a začne diskusiu o novom smerovaní nášho školstva ? Nie len v bodoch ukázať, že to tí trapkovia nechápu.
  Naše školstvo si konečne zaslúži ideu, prúd na ktorú následne sa môžu naviazať politici a prebrať za svoje a presadiť konečne zmenu.

  Ale od učiteľov zatiaľ dostavajú len signál, že málo love – a tak aj reagujú ako s prostitutkamy .

 6. muric povedal:

  no a čo sa dá očakávať od orgánov, ktoré sú nastavené a reagujú len na 3,14ču

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *