Riaditeľský štvorlístok

ŠtvorlístokNedávno som vyspovedal a nechal vyspovedať dve Pani riaditeľky a dvoch Pánov riaditeľov. Čo som si po tom celom uvedomil?

Ale poďme pekne po poriadku. Už dlhšie mi vŕta(la) v hlave myšlienka, ako by sa dali čo najprístupnejšie (laickej) verejnosti zviditeľniť iné školy. Také školy, ktoré robia niečo inak preto, lebo v inakosti vidia možnosť ponúknuť alternatívu k osvedčeným riešeniam. Vyskúšal som teda osloviť riaditeľov známych z Facebooku a zistil som (okrem iného), že sú v dobrom známi aj v reálnom svete.

Najviac ma prekvapila tá ochota. Ja, učitelík s malou dušičkou, som oslovil ich, riaditeľov s veľkou dušou… 🙂 Čakal som pomerne oficiálnu strohú komunikáciu, ale stal sa pravý opak. Bavili sme sa ako rovný s rovným (dokonca sme si tykali), pričom som akosi automaticky vycítil, kto je tu šéf. Aj som si chcel viac dovoľovať (pýtať sa na telo), ale obdiv k nim mi to nedovolil. Do bulváru sa jednoducho nehodím… 😉

Tomáš Pivarči je z tých (naj)mladších riaditeľov a zároveň pre mňa ilustruje veľkú šancu pre mladých dokonca aj v školstve. Anka Chlupíková zase patrí medzi skúsenejšie riaditeľky a mňa oslovila predovšetkým obrovskou mierou ľudskosti. Peter Bologa sa podľa mňa radí medzi profesionálov, ktorí veľmi dobre vedia, čo/ako/kedy robia. No a Janka Kontúrová svojej škole úspešne razí modernú cestu takmer bez papierov, čo je v slovenskom byrokratickom školstve obrovský čin a nasledovaniahodný príklad.

Čo som si teda po rozhovorov a moderovaní online diskusií s týmito riaditeľmi uvedomil? Mohol by som toho vymenovať veľa, ale pre mňa najdôležitejší poznatok je, že sme všetci schopní robiť veľké veci, len pri snažení o ne musíme stále myslieť na dobro ostatných ľudí. Ak teda niečo veľmi chceme, pokojne môžeme bez kompromisov ísť za tým, ale akonáhle niekomu na svojej ceste ubližujeme, mali by sme sa zastaviť a porozmýšľať o tom, ako by sa to dalo urobiť bez zbytočných obetí.

Vraj štvorlístky nosia šťastie. Ja som mal rozhodne šťastie v tom, že sa mi podarilo byť pri spovediach (a moderovať ich) tohto riaditeľského štvorlístku. Ďakujem!

Ilustračný obrázok: wikimedia.org

Autor článku: Tibor Repček

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka, Zo života (nielen hmyzu) a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Riaditeľský štvorlístok

  1. Spätné upozornenie: Testujeme prvý rok | ini.sk - alternatíva k rutine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *