Ryba smrdí od hlavy, krajina od politika

ryba smrdí„Štátne organizácie vytvorili za eurofondy desiatky pracovných miest. Verejnosť o nich nemala ako vedieť.“ … Bože dobrý… čo deň, to kauza! Akí sú len skorumpovaní tí naši mocipáni, len čo je pravda. A k tomu ešte kradnú ako také straky!

A keby len oni…

…Viete, uvažujem, koľkí z nás niekedy tankujú firemný benzín do súkromného auta (načierno bez povolenia šéfa), prechádzajú na červenú, jazdia pod vplyvom alkoholu, prekračujú občas rýchlosť (možno len o pár kilometrov, ale predsa), kopírujú a tlačia súkromné veci v práci (načierno), vezmú domov z firmy kancelársky papier, napaľujú hudbu a filmy, vezmú si domov súčiastky, ktoré vyrábajú, odfláknu svoju prácu, uprednostnia nejakého zákazníka na základe známostí, alebo osobného profitu, zatajujú niektoré informácie pri predaji, aby sa neznížila cena alebo aby ľahšie predali, vezmú úplatok (aj keď je to len zopár eur, fľaša, či bonboniéra)…

 

Možno ryba skutočne smrdí od hlavy, nikdy som neskúšal… no táto krajina smrdí nie len od politikov, ale od nás všetkých… ono, politici sú vlastne len obrazom spoločnosti… obrazom nás všetkých…

 

S úctou venované Paľovi, ktorý mi pomohol nazrieť na vec z inej perspektívy…

Ilustračný obrázok: flickr.com

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Zo života (nielen hmyzu) a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Ryba smrdí od hlavy, krajina od politika

  1. andyman povedal:

    “tato krajina smrdi od nas vsetkych…politici su vlastne len obrazom spolocnosti” – toto je častý argument, ale je to sebabičujúca fallacy. V rodine deti nasávajú vzor rodičov, vo firme zamestnanci nasávajú vzor manažérov a majiteľov, nie sú v rovnakom postavení. Tak isto nie sú v rovnakom postavení občania a ich politickí predstavitelia, ktorí by mali byť vzorom. Ak rodič, majiteľ firmy, manažér je skutočným ľudským a morálnym vzorom a dieťa, zamestnanec, napriek tomu sa správa nemorálne , neslušne alebo korupčne, potom je možné hovoriť o zlyhaní dieťaťa či zamestnanca ( aj to po zvážení okolností ). Ak ale analogicky politik nie je vzorom v morálke , tak nie je možné hovoriť o zlyhaní občanov pri podobných pokleskoch, ale iba o zlyhaní politikov, ktorí tým že neboli vzorom, nesú zodpovednosť za stav morálky v štáte. Prestaňme sa už bičovať a poukladajme úlohy a zodpovednosti v legu na správne miesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.