Sem nie, alebo len aby sme mŕtvi nezostali

Nebezpečné krajinyRozmýšľali ste niekedy nad krajinou, do ktorej by ste za žiadnych okolností necestovali? Vo svete číha veľa nebezpečenstva. Vojnové konflikty, nebezpečné zvieratá, jedovaté rastliny, ktoré vás nafúknu a prasknete ako vyrážka, alebo aj zemetrasenia a teroristi. To všetko tam niekde je, a nemyslím, že by si to chcel niekto len tak vyskúšať.

Samozrejme, niektoré miesta sú výrazne nebezpečnejšie ako iné. Keď som rozmýšľal nad tým, kam by som sa asi nešiel pozrieť, prišlo mi na um hneď niekoľko krajín.

Sudán, tam je to ešte stále celkom rozbabrané. Sú už síce rozdelení, ale severania sa stále nezmierili s tým, že nemajú ropu, ktorú mali, a okrem toho majú aj etnické konflikty. Niektorí vravia aj o genocíde, 2,7 milióna vysídlených ľudí a oficiálne číslo je 30 000 mŕtvych. Nie, tam nechoďte, ani ja nepôjdem.

Somálsko. Od 1991 nemajú vládu, namiesto nej majú pirátov, aj keď niektorí môžete namietať, ani z ďaleka to nie je to isté. Stovky pirátskych útokov ročne na lode plávajúce v medzinárodných vodách. Vo vnútri krajiny to tiež nie je veľmi príjemné. Teroristické útoky, unášanie ľudí, vraždy, to všetko na dennom poriadku.

Určite by som nešiel ani do Sýrie. Momentálne je v Sýrii už dva roky občianska vojna, ešte z obdobia arabskej jari. Veľké mestá ako Homs alebo Daraa sú ruiny plné ostreľovačov. Každý, kto tam žije, stratil niekoho z rodiny, alebo pozná niekoho, kto zomrel. S Baširom nie je žiadna reč a ani v UNSC ju nenájdu, pretože Rusko naďalej vetuje všetky “progresívne” plány na ukončenie vojny. A pritom to bývala taká príjemná krajina.

Rozhodol som sa zaradiť do svojho zoznamu aj štvrtú krajinu, kde síce žiadny konflikt neprebieha, ale ľuďom sa tam žije naozaj zle. KĽDR. Keby tam niekto šiel, musel by absolvovať povinnú prehliadku múzeí darov Kim Jong Illa a Kim Ir Sena. Rodný dom veľkého Kim Ir Sena, obrovské sochy bývalých vodcov, mauzóleum s Kimom a Kimom, osemprúdové cesty, po ktorých nejazdia žiadne autá. Na každej križovatke veľká farebná mozaika jedného z Kimov, a pritom by sa nemohol ani nadýchnuť, aby ho niekto nesledoval. V porovnaní s Kórejským socializmom sa náš bývalí režim podobal skôr utópii. A okrem toho, teraz sa už ani s Južnou Kóreou nebavia. Veď ja by som sa tiež nie, keby mi do záhrady stále niekto posielal nejaké balóny s letákmi a mal sa lepšie.

To boli krajiny, do ktorých by som nešiel. Ale ktorá krajina je úplne najnebezpečnejšia? Global Peace Index (GPI), štúdia, ktorá je každoročne vypracovaná, za minulý rok vyhlásila ako najnebezpečnejšiu krajinu Somálsko. GPI je tam 3,392. Slovensko sa umiestnilo na 26. mieste s GPI 1,590. Aby sme nemali len negatívne správy, tak vám prezradím aj krajinu, ktorá je podľa GPI najbezpečnejšia.

Island je krajina najspokojnejšieho života. GPI Islandu je 1,113. Do 18. storočia vraj nemali slovo “vojak” a dodnes nemajú slovo “pochodovať”.

Na adresu redakčnej rady časopisu EGJT casopis@esslm.sk môžete poslať zoznam krajín, do ktorých by ste necestovali vy, a niektoré uverejníme.

Autor článku: Martin Brezina (študent EGJT)

Share
Tento obsah bol zaradený v Young guns a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *