Školstvo na Slovensku nezmenia učitelia, odbory, ani vláda. Dokázať to môžu iba študenti…

No Future… žiaľ hneď v úvode musím skonštatovať, že musí byť ešte 6x horšie, aby zmenu študenti čo i len začali iniciovať. Áno, stav dnešného školstva považujem za maximálne katastrofálny, nie je však natoľko kritický, aby sa v každom študentovi rozsvietila červená kontrolka a aby začal konať.

Viete, keď začnú štrajkovať učitelia, má to síce silný, ale krátky efekt, či už v médiách alebo v politike. Na námestiach bolo jasne počuť požiadavky a nespokojnosť učiteľov, nič zásadné to však neovplyvnilo. Ani to, že sa pedagógovia vzoprú a povedia, že tri dni nenastúpia do roboty. Je to opäť krátkodobá forma protestu a pre učiteľa veľmi riskantná – príde o čiastku svojho platu. Putovný štrajk je tiež síce zaujímavá forma protestu, avšak rovnako neefektívna. Je to ako keby sme vymysleli putovné prázdniny pre každú jednu školu počas celého školského roka.

Školské odbory sa môžu vláde postaviť tiež len obmedzene. Návrhy a požiadavky adresovať už skúsili, aj o nich rokovali, pozitívne výsledky však nepriniesli. Odbory jednoducho tiež nie sú pre učiteľov zárukou, že sa niečo vyrieši.

Čo s tým? Ostáva nám ešte jedna možnosť…

V celom školskom systéme je predsa len jeden článok, ktorý môže zmeniť podľa mňa najviac. Sú ním mladí ľudia – žiaci a študenti. Oni sú hlavným nástrojom vydierania a moci. Študenti sú pre politickú elitu nástrojom masy, ktorú si musia bezpečne strážiť. Študenti sú tí, ktorých v škole každý politik potrebuje. Mladí ľudia sú tí, kvôli ktorým školstvo na celom svete, a teda aj na Slovensku, existuje.

Preto budúcnosť školstva úzko závisí od toho, ako sa k súčasnej situácii postavia práve mladí ľudia. Keby chceli, mohli by zmeniť veľa. Len si predstavte, že jedného krásneho rána by školy ostali prázdne. Že tí, ktorí by sa rozhodli protestovať, by boli mladí ľudia. Že by odmietli nastúpiť na vyučovanie, ktorého sa nepretržite mladá generácia držala desiatky rokov. Len ak budú chcieť študenti, školstvo sa naozaj môže zmeniť.

Nikdy sa nepodarí úplná jednota a 100% účasť na takejto forme protestu. Dovolím si však tvrdiť, že aj relatívne malá skupina žiakov môže byť rýchla cesta k zmene. Stačí, aby sa pár stoviek žiakov zmobilizovalo a  odmietlo prísť do školy. Aby tento naozaj ostrý štrajk podporili ŽŠR, ktoré sú podľa § 26 zákona NR SR č. 596/2003 (…) iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania. Aby sa k tejto téme postavili rázne všetci lídri mládežníckych organizácií a skupín bez ohľadu na to, akého politického presvedčenia sú. Aby sa študenti pozreli na to, ako vyzerá dnešné školstvo a rozhodli sa zmeniť ho…  aby vyšli konečne do ulíc!

Aby ministerstvo školstva a vládu už nadalej neprosili, ale aby si buchli po stole a trvali na svojom tak dlho, ako to bude potrebné. Čo môžu mladí ľudia stratiť, ak sa im to nepodarí? Skoro nič. To, že by sa týždeň neukázali v škole, by neznamenalo, že prídu o najdôležitejšie informácie a vedomosti na svete. Veď sa pozrite na ten odpad, čo sa v súčasnosti v školách vyučuje.

A dokonca si myslím, že ak by sa študenti pevne rozhodli zabojovať, podporilo by ich hneď niekoľko politikov aj zamestnancov v štátnej správe. Médiá, blogeri, rodičia a verím, že by sa ozvali aj niektorí uvedomelí učitelia. Je tak?

Školstvo je v rukách mladých…

Pozrite si aj pozoruhodnú a hlavne kontroverznú reč osemnásťročnej študentky, ktorá to doslova natrela školskému vzdelávaciemu systému. TU!

Ilustračný obrázok: flickr.com

Originál tohto článku bol zverejnený na blogu autora a s jeho dovolením aj tu.

Autor článku: Jaroslav Dodok

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.

3 odpovede na Školstvo na Slovensku nezmenia učitelia, odbory, ani vláda. Dokázať to môžu iba študenti…

 1. Povedzme si pravdu. povedal:

  “Veď sa pozrite na ten odpad, čo sa v súčasnosti v školách vyučuje.”

  Touto vetou autor článku všetko pokazil.

  Ak je to odkaz autora článku učiteľkám a učiteľom, ktorí tento odpad vyučujú, tak to má potom autor článku v hlave skutočne veľké prázdno.

  Autor článku teda po ten odpad nemusí už chodiť. Myslím si, že nebude nikomu chýbať.

  • Veď práve, že som tú pravdu už povedal... povedal:

   To, čo sa v školách vyučuje nielenže nemá aktuálnosť na 21. storočie, ale je pre väčšinu žiakov v praxi nepotrebné a nevyužiteľné. Mojim cieľom nebolo spomínanou vetou útočiť na učiteľov. To v žiadnom prípade.

   Pokojne mi však oponujte…. akú hodnotu majú podľa vás vedomosti, ktoré získa bežný stredoškolák počas štvorročného štúdia? Pozor! Teraz nemyslím, že získa papier v podobe maturity, potvrdenia o nejakej praxi a pod. Ale čo si z tej školy skutočne ako vedomosť a skúsenosť odnesie…

 2. Spätné upozornenie: Milí učitelia, je toto koniec? | ini.sk - alternatíva k rutine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *