Skoňujeme skloňovanie (mužský rod)

Naša dcéra Veve je reformovaná. Presnejšie povedané, ušiel sa jej reformný ročník, čo v praxi znamená asi toľko, že neovláda písanie prípon podstatných mien (jedna z mnohých vecí, ktoré im vypustili a vraj sa ich naučia neskôr :)). Keďže ide o jav častý a neviem, kedy sa k jeho prebratiu v škole dostanú, rozhodol som sa, že jej to vysvetlím ja. Známi, ktorí majú tiež dcéru v tomto veku, ma požiadali, či by som im to nenatočil, že oni to neovládajú, teda presnejšie, nevedia, ako to dcére vysvetliť. Natočil som a dávam sem, keby náhodou bolo záujemcov viac. Len vopred upozorňujem, že som nepoužíval žiadne odborné (ani odporné :)) metódy, iba som jednoducho polopate vysvetlil svojej dcére. Možno som sa občas vyjadril nespisovne, možno som občas nepovedal presnú poučku, každopádne naša Veve už bez problému určí vzor a napíše v prípone podstatných mien mužského rodu správne i/y a to je to hlavné. 😉 Wellcome to “mužský rod”.

Ešte než začneme s príponami, pripomeňme si, že v koreni slova (vo vnútri slova) píšeme po tvrdej spoluhláske „Y“, po mäkkej spoluhláske „i“ a po obojakej podľa toho, či je to vybrané slovo (Y), alebo nie je (i). Ako je to v príponách podstatných mien?

1. Na úvod: Šuplík je nespisovné slovo 😛

2. V mužskom rode máme štyri vzory: Chlap, hrdina, dub, stroj.

Toto sú pomyselné štyri „šuplíky“ mužského rodu. Tak šup, ideme si zaspievať, aby sme ich odteraz vedeli kedykoľvek odrapkať 😉

3. Vzory vieme odrapkať, čo ďalej?

Najskôr si v mužskom rode musíme určiť, či ide o životné, alebo neživotné podstatné meno. To zistíme podľa toho, či v prvom páde ukazujeme na tieto podstatné mená zámenom TÍ, alebo TIE. TIE = neživotné (tie koberce, tie ohne, tie stoly…), TÍ = životné (tí športovci, tí plavci, tí šachisti…)

Prečo sme potrebovali vedieť rozlíšiť životné a neživotné? LEBO:

 • Všetky životné sa budú skloňovať podľa CHLAP/HRDINA
 • Všetky neživotné budú skloňovať podľa DUB/STROJ

4. Ako rozlíšime vzory CHLAP a HRDINA?

Z hľadiska písania i/y to nie je podstatné, lebo oba sú mäkké vzory, ale rozlíšiť by sme to mali vedieť. Podľa prvého pádu jednotného čísla:

 • Prvý pád jednotného čísla (chlap, Slovák, fotograf, dedo, Jožo…) – zakončené na spoluhlásku, poprípade na samohlásku „o“ – skloňujeme podľa vzoru CHLAP.
 • Prvý pád jednotného čísla (hrdina, hokejista, filatelista, šachista…) – zakončené na „a“ – skloňujeme podľa vzoru HRDINA.

Takže teraz už vieme určiť pri mužskom rode, či ide o vzor chlap, alebo hrdina…

5. Ako rozlíšiť neživotné STROJ/DUB?

Podľa prvého pádu jednotného a tiež podľa prvého pádu množného čísla:

 • Podstatné mená, ktoré sú v prvom páde jednotného čísla zakončené na mäkkú spoluhlásku a v prvom páde množného čísla zakončené na „e“ (stroj-e, čaj-e, počítač-e…) – skloňujeme podľa vzoru STROJ.
 • Podstatné mená, ktoré sú v prvom páde jednotného čísla zakončené na tvrdú alebo obojakú spoluhlásku a v prvom páde množného čísla zakončené na „y“ (dub-y, strom-y, stol-y, zub-y, bod-y…) – skloňujeme podľa vzoru DUB.

6. Ako mi vzory pomôžu pri písaní i/y?

 • Mäkké skloňovacie vzory mužského rodu, v ktorých príponách píšeme mäkké „i“ sú: CHLAP, HRDINA, STROJ.
 • Tvrdé skloňovacie vzory mužského rodu, v ktorých príponách píšeme tvrdé „y“: DUB

POZOR: Lokál a inštrumentál bude vždy mäkké „i“, bez ohľadu na vzor, čiže hotel – dva hotely, v hoteli (lokál), s hotelmi (inštrumentál).

7. Teraz rozumieme rozdeleniu, treba si už len utvrdiť, kde budeme písať mäkké „i“ a kde tvrdé „y“

Zhrnutie

V mužskom rode najskôr riešime, či ide o životné, alebo neživotné. U životných riešime, aké je zakončenie v prvom páde jednotného čísla, u neživotných riešime, aké je zakončenie v prvom páde jednotného čísla a v prvom páde množného čísla. Ak sa podstatné meno skloňuje podľa vzorov CHLAP, HRDINA, STROJ – píšeme v jeho príponách vždy mäkké „i“, ak podľa vzoru DUB, píšeme tvrdé „y“. V lokále a inštrumentále píšeme v príponách vždy mäkké „i“. 😉

PS: „Ociiiiiii, kto je to filatelist???“ „TO je filatelista a filatelista je človek, ktorý…“ „Dobre, už nemusíš dokončiť, je to podľa vzoru hrdina a v prípone bude mäkké „i“…

PPS: Tu je ženský rod… 😉

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Cez objektív kamery, Šepkáme odborne a označkovaný ako , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

9 odpovedí na Skoňujeme skloňovanie (mužský rod)

 1. Ahoj Dávid je to vynikajúce. Nepoprieš, že si učiteľ. povedal:

  Ahoj, ako sa máš.Pozdravuje ťa Julka.

 2. Super! povedal:

  Je to uplne genialne spracovane! Klobuk dolu! Len by som este upozornila, ze zvieracie podst.mena su velmi zvlastna skupina: v singulari sa sklonuju podla vzoru chlap a v plurali podla vzoru dub. Hore spominany svab je vzor chlap, ale svaby su vzor dub.

  • na doplnenie povedal:

   Zvieracie podstatné mená sa v pluráli skloňujú buď podľa vzoru dub (hrochy, orly) alebo podľa vzoru stroj (ježe, medvede). Pozdravujem 🙂 Júlia J.

 3. Spätné upozornenie: Skoňujeme skloňovanie (ženský rod) | ini.sk - alternatíva k rutine

 4. Spätné upozornenie: Pomôžete nám vybrať to najlepšie? | ini.sk - alternatíva k rutine

 5. Naty povedal:

  Mam 22! A vdaka vam som sa to konecne naucila boh zehnaj vasej praci

 6. Zvieracie podstatné mená mužského rodu sú ozaj špecifické.
  množné číslo – TIE veľké medvede (vzor dub) alebo pichľavé ježe (vzor stroj).
  Poznáme aj tvary TÍ zúriví vlci, statoční štúrovskí orli, nepriateľskí supi, … (vzor chlap).
  Ošemetné pre žiakov je to najmä pri zakončení na obojakú spoluhlásku.

 7. Vlado Leksa povedal:

  Dakujeme za super pomocku, ale

  podla akeho vzoru je potom slovo KOTOL?

  Konci sa na tvrdu eL, ale je to kotle a nie kotly. Preco?

  vlado Leksa

 8. Perfektná vec, prehľadne s humorom. Ďakujem.
  Prosím dali by sa obnoviť tie videá, alebo vložiť odkaz na stránku, odkiaľ idú spustiť. Moc by to pomohlo. Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.