Skoňujeme skloňovanie (Prídavné mená)

Prídavné mená - vzoryNaša dcéra Veve je reformovaná. Presnejšie povedané, ušiel sa jej reformný ročník, čo v praxi znamená asi toľko, že neovláda písanie prípon prídavných mien (jedna z mnohých vecí, ktoré im vypustili a vraj sa ich naučia neskôr). Keďže ide o jav častý a neviem, kedy sa k jeho prebratiu v škole dostanú, rozhodol som sa, že jej to vysvetlím ja. Známi, ktorí majú tiež dcéru v tomto veku, ma požiadali, či by som im to nenatočil, že oni to neovládajú, teda presnejšie, nevedia, ako to dcére vysvetliť. Natočil som a dávam sem, keby náhodou bolo záujemcov viac. Len vopred upozorňujem, že som nepoužíval žiadne odborné (ani odporné) metódy, iba som jednoducho polopate vysvetlil svojej dcére. Možno som sa občas vyjadril nespisovne, možno som občas nepovedal presnú poučku, každopádne naša Veve už bez problému určí vzor a napíše v prípone prídavných mien správne i/y a to je to hlavné. Wellcome to “prídavné mená”.

Ešte než začneme s príponami, pripomeňme si, že v koreni slova (vo vnútri slova) píšeme po tvrdej spoluhláske „y“, po mäkkej spoluhláske „i“ a po obojakej podľa toho, či je to vybrané slovo (y), alebo nie je (i). Ako je to v príponách prídavných mien?

Vzory prídavných mien: pekný, cudzí, páví (aspoň tie základné, ktoré sa učievali vo štvrtom ročníku :))

Tak si hádam zaspievame… vlastne nie, dnes si zaplieskame:

Pekný, cudzí, páví – ako určiť správny vzor? A aké y/i napísať u ktorého vzoru?

To zistíme podľa zakončenia. Ak sa budeme pýtať na prídavné meno „Aký?“ bude podľa vzoru pekný/cudzí, ak sa budeme pýtať „Čí?“, bude podľa vzoru páví. Nuž a ako rozlíšiť pekný a cudzí? Ak bude pred “y” tvrdá, alebo obojaká spoluhláska, ide o vzor PEKNÝ, ak mäkká, ide o vzor CUDZÍ.  Čo sa týka písania i/y – vo vzore peknÝ píšeme tvrdé Y a v cudzÍ a pávÍ mäkké i 😉

Teraz si to poďme precvičiť

No comment…

No a nakoniec ešte ten (ne)šťastný nominatív plurálu

Ak je prídavné meno v nominatíve plurálu, čiže v prvom páde množného čísla (kto? čo? – viacerí veselí smelí nadšení…. ľudia :)), píšem v prípone vždy mäkké i!

Zhrnutie

Rozlišujeme tri základné vzory prídavných mien. Pekný , cudzí, (čí?) páví. Pekný je tvrdý vzor a v jeho prípone píšeme tvrdé y, cudzí a páví sú mäkké vzory a v ich príponách píšeme mäkké i. Guru slovenského jazyka nominatív plurálu je najmocnejší a v ňom píšeme vždy mäkké i, bez ohľadu na vzor. 😉

 

PS: „Ociiiiiii, toto už je konečne všetko, čo som potrebovala vedieť zo slovenčiny?“

PPS: „Nieeeee, nabudúce sa pozrieme na zúbky číslovkááááááám!„

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Cez objektív kamery, Čo na to teta školníčka, Šepkáme odborne a označkovaný ako , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Skoňujeme skloňovanie (Prídavné mená)

  1. Dida Oravcová povedal:

    Skvelá práca, Ďakujemeeeeee 🙂 Aj nabudúce…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *