Skoňujeme skloňovanie (stredný rod)

Skloňovanie - stredný rod - vzoryNaša dcéra Veve je reformovaná. Presnejšie povedané, ušiel sa jej reformný ročník, čo v praxi znamená asi toľko, že neovláda písanie prípon podstatných mien (jedna z mnohých vecí, ktoré im vypustili a vraj sa ich naučia neskôr). Keďže ide o jav častý a neviem, kedy sa k jeho prebratiu v škole dostanú, rozhodol som sa, že jej to vysvetlím ja. Známi, ktorí majú tiež dcéru v tomto veku, ma požiadali, či by som im to nenatočil, že oni to neovládajú, teda presnejšie, nevedia, ako to dcére vysvetliť. Natočil som a dávam sem, keby náhodou bolo záujemcov viac. Len vopred upozorňujem, že som nepoužíval žiadne odborné (ani odporné) metódy, iba som jednoducho polopate vysvetlil svojej dcére. Možno som sa občas vyjadril nespisovne, možno som občas nepovedal presnú poučku, každopádne naša Veve už bez problému určí vzor a napíše v prípone podstatných mien stredného rodu správne i/y a to je to hlavné. Wellcome to “stredný rod”.

Ešte než začneme s príponami, pripomeňme si, že v koreni slova (vo vnútri slova) píšeme po tvrdej spoluhláske „y“, po mäkkej spoluhláske „i“ a po obojakej podľa toho, či je to vybrané slovo (y), alebo nie je (i). Ako je to v príponách podstatných mien stredného rodu?

1. Vzory stredného rodu: mesto, srdce, vysvedčenie a dievča

Tak si hádam zaspievame… 😉

2. Mesto, srdce, vysvedčenie a dievča, ako určiť správny vzor?

To zistíme podľa zakončenia. Ak bude podstatné meno zakončené v prvom páde jednotného čísla na „o“, skloňujeme ho podľa vzoru mesto, ak bude zakončené na „e“, skloňujeme podľa vzoru srdce, ak na „ie“, skloňujeme podľa vzoru vysvedčenie a ak na „a/ä“, potom to bude podľa vzoru dievča. Jednoduché, či?

3. Nezabudnime na to, že určujeme podľa základného tvaru

To znamená, že si príslušné podstatné meno dáme vždy do nominatívu singuláru (prvého pádu jednotného čísla – Kto? Čo?) a až potom podľa zakončenia určíme. A drobnosť, poznáte slovo dievčence? Ide o to, že u „dievčaťa“ môžeme povedať – dievčatá, ale i dievčence, preto ak uvidíme vtáčence, sloníčence, holúbence… tie všetky sa budú skloňovať podľa vzoru dievča. 😉

Najkrajšie na strednom rode je to, že všetky vzory sú mäkké, to znamená, že v príponách podstatných mien stredného rodu bude vždy mäkké „i“. 😉

Zhrnutie

V strednom rode riešime len to, ako sú podstatné mená zakončené v prvom páde jednotného čísla (Kto? Čo?). Ak bude podstatné meno zakončené v prvom páde jednotného čísla na „o“, skloňujeme ho podľa vzoru mesto, ak bude zakončené na „e“, skloňujeme podľa vzoru srdce, ak na „ie“, skloňujeme podľa vzoru vysvedčenie a ak na „a/ä“,  potom to bude podľa vzoru dievča.

Všetky podstatné mená v strenom rode majú v príponách vždy mäkké i.

PS: „Ociiiiiii, toto bola nuda, to sme sa ani nemuseli učiť.“ 😉

PPS: „Skoňovali sme už aj v ženskom aj v mužskom rode, takže koniec?“ pýta sa Veve. „E-e, najbližšie sa pustíme do prídavných mien.„ 😉

Share
Tento obsah bol zaradený v Cez objektív kamery, Čo na to teta školníčka, Šepkáme odborne a označkovaný ako , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

3 odpovede na Skoňujeme skloňovanie (stredný rod)

 1. alzbeta povedal:

  a AKVARIUM?:)

 2. alžbeta povedal:

  a akvárium??:D

 3. Podstatné mená stredného rodu cudzieho pôvodu, ktoré sú v základnom tvare zakončené na -um, -ium, -eum sa skloňujú podľa vzoru mesto (napr.:akvárium, múzeum, arborétum, observatórium, panoptikum, herbárium, plénum), pričom pri skloňovaní prípona –um, -ium, -eum vypadáva.
  Jednotné číslo Množné číslo
  N: Nominatív mesto/gymnázium mestá/gymnáziá
  G: Genitív mesta/gymnázia miest/gymnázií
  D: Datív mestu/gymnáziu mestám/gymnáziám
  A: Akuzatív mesto/gymnázium mestá/gymnáziá
  L: Lokál meste/gymnáziu mestách/gymnáziách
  I: Inštrumentál mestom/gymnáziom mestami/gymnáziami
  🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.