Skoňujeme skloňovanie (ženský rod)

Naša dcéra Veve je reformovaná. Presnejšie povedané, ušiel sa jej reformný ročník, čo v praxi znamená asi toľko, že neovláda písanie prípon podstatných mien (jedna z mnohých vecí, ktoré im vypustili a vraj sa ich naučia neskôr). Keďže ide o jav častý a neviem, kedy sa k jeho prebratiu v škole dostanú, rozhodol som sa, že jej to vysvetlím ja. Známi, ktorí majú tiež dcéru v tomto veku, ma požiadali, či by som im to nenatočil, že oni to neovládajú, teda presnejšie, nevedia, ako to dcére vysvetliť. Natočil som a dávam sem, keby náhodou bolo záujemcov viac. Len vopred upozorňujem, že som nepoužíval žiadne odborné (ani odporné) metódy, iba som jednoducho polopate vysvetlil svojej dcére. Možno som sa občas vyjadril nespisovne, možno som občas nepovedal presnú poučku, každopádne naša Veve už bez problému určí vzor a napíše v prípone podstatných mien ženského rodu správne i/y a to je to hlavné. Wellcome to “ženský rod”.

Ešte než začneme s príponami, pripomeňme si, že v koreni slova (vo vnútri slova) píšeme po tvrdej spoluhláske „y“, po mäkkej spoluhláske „i“ a po obojakej podľa toho, či je to vybrané slovo (y), alebo nie je (i). Ako je to v príponách podstatných mien ženského rodu?

1. Základné vzory ženského rodu: žena, ulica, dlaň a kosť

Tak si hádam zaspievame… 😉

2. Žena/ulica alebo dlaň/kosť?

To zistíme podľa zakončenia. Ak bude podstatné meno zakončené na „a“ potom to bude podľa vzoru žena/ulica, ak však bude to podstatné meno zakončené na spoluhlásku, budeme ho skloňovať podľa vzoru dlaň/kosť.

3. Žena alebo ulica?

Rozhodneme sa podľa toho, čo bude pred „a“. Ak pred ním bude mäkká spoluhláska, potom to bude podľa vzoru ulica. Ak pred ním bude tvrdá, alebo obojaká, budeme to podstatné meno skloňovať podľa vzoru žena.

4. Dlaň alebo kosť?

Podstatné meno si dáme do genitívu (z koho, z čoho). Ak bude to podstatné meno v genitíve zakončené na „e“, bude sa skloňovať podľa vzoru dlaň. Ak bude v genitíve zakončené na „i“, bude sa skloňovať podľa vzoru kosť.

5. Precvičme si prakticky všetky štyri vzory

Niet nad praktickú skúšku! 😉

6. Mäkké i alebo tvrdé y?

Už vieme určiť vzory, ako teda prísť na to, či bude v prípone „i“, alebo „y“? Veľmi jednoducho. Ak sa podstatné meno bude skloňovať podľa vzoru žena, bude mať v prípone „y“. Ak podľa vzoru ulica, dlaň, kosť, bude mať v prípone „i“. Samozrejme nezabúdame na to, že ak bude podstatné meno v lokáli (o kom, o čom), alebo v inštrumentáli (s kým, s čím), bude v prípone vždy „i“. 😉

Zhrnutie

V ženskom rode najskôr riešime, či je podstatné meno zakončené na „a“, alebo na spoluhlásku. Ak je zakončené „a“, prichádzajú nám do úvahy vzory žena/ulica. Tu padne konečné rozhodnutie podľa toho, aká je spoluhláska pred „a“. Ak mäkká, tak pôjde o vzor ulica, ak tvrdá, alebo obojaká, tak to bude vzor žena.

Ak je zakončené na spoluhlásku, prichádzajú nám do úvahy vzory dlaň/kosť. Tie si dáme do genitívu (z koho, z čoho). Z dlane / z kosti – tie teda, ktoré budú zakončené v genitíve na „e“, budú podľa vzoru dlaň, v genitíve na “i“ budú podľa vzoru kosť.

Ak sa podstatné meno skloňuje podľa vzorov ulica, dlaň, kosť – píšeme v jeho príponách vždy mäkké i, ak podľa vzoru žena, píšeme tvrdé y. V lokáli a inštrumentáli píšeme v príponách vždy mäkké i.

PS: „Ociiiiiii, veď je to ľahké, prečo si mi to nevysvetlil skôr, mohla som mať tie diktáty, čo v škole píšeme bez chyby!“ 😉

PPS: Skoňovali sme aj skloňovanie v mužskom rode. 😉

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Cez objektív kamery, Šepkáme odborne a označkovaný ako , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

13 odpovedí na Skoňujeme skloňovanie (ženský rod)

 1. Spätné upozornenie: Skoňujeme skloňovanie (mužský rod) | ini.sk - alternatíva k rutine

 2. perfekne povedal:

  objavila som Vašu stranku s perfekným vysvetlením,konečne som to pochopila aj ja 🙂
  Mám dceru piatačku,ktorá akurat preberá tuto látku a včera sme tomu pekne porozumeli…Ďakujeme..

 3. Spätné upozornenie: Skoňujeme skloňovanie (stredný rod) | ini.sk - alternatíva k rutine

 4. Marcela povedal:

  Perfektne vysvetlené 🙂 Moja dcéra piatačka to konečne pochopila. Dúfam,že zajtra z písomky bude JEDNOTKA.

 5. Luba povedal:

  je to uzasne, som rada, ze po 37 rokoch viem aj ja rychlo sklonovat a mozem to podat aj svojim detom. Za co do dnes nenavidim svoju ucitleku SJ

 6. Stanislava povedal:

  Fantázia

  ´dakuijeme
  A čo stredný rod?

 7. Dáša povedal:

  Ďakujeme za pomoc na prípravu na písomku dcéry piatačky 🙂

 8. Martina povedal:

  Tato nazorna ukazka s vysvetlenim aj pri muzskom rode aj tomto zenskom nam velmi pomohla … Syn to pochopil velmi rychlo .Dakujem autorovi tychto videi … Perfektna praca Dakujeme

 9. Spätné upozornenie: Pomôžete nám vybrať to najlepšie? | ini.sk - alternatíva k rutine

 10. Kristina povedal:

  Dakujem za vysvetlenie konecne som to pochopila

 11. Katarinka povedal:

  Pekne, veľmi pomohlo možno ,keby každá škola mala uciteľa, ktory chce naučiť nie deptať…ale mam jednu tázočku vškole sme preberali DŽUNGĽA a učka, že je to vzor DLAŇ.. ja by som dala skôr ULICA…a teraz neviem…ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *