Svet nie je spravodlivý v odmeňovaní!

Dominika Cibulková„Dominika Cibulková vyhrala ďalší zápas a už teraz má istú výhru 350 000 eur,“ zahlásil hlásateľ rádia, ako by sa nechumelilo.

„Je dobrá. Fakt dobrá, ale i tak, koľko je dobrých, fakt dobrých ľudí v „obyčajných“ zamestnaniach a takéto peniaze nezarobia za celý život,“ zamrmlal som len tak, sám pre seba, šoférujúc do práce. Povedzme taký učiteľ. Po mnohých rokoch nech má sedemsto eur na výplatnej páske (priznávam, odhad som trošku prispôsobil, aby sa mi ľahšie za volantom delilo z hlavy). Tristopäťdesiat tisíc delené siedmimi stovkami je rovných päťsto. Päťsto delené dvanástimi je čosi vyše štyridsať. Takže aj fakt dobrý učiteľ bude robiť na podobný zárobok vyše štyridsať rokov. Svet nie je spravodlivý v odmeňovaní,“ ukončil som vlastnú polemiku a venoval parkovaniu v garáži.

Vybehol som si ešte kúpiť debrecínsku bagetu (môj obvyklý obed ;). Kráčal som po Karadžičke a zastavila ma nejaká starenka, vraj či jej môžem pomôcť nejakými drobnými. Navrhol som jej, že jej radšej kúpim jesť. Prijala a poprosila ma, nech jej kúpim tie najlacnejšie keksíky. Navrhol som, že kúpim aj iné výdatnejšie jedlo. Zaprotestovala, že to jej žalúdok neznesie a že zbytočne budem míňať peniaze. Vošiel som do obchodu a kúpil niekoľko napolitánok značky, ktorú mi poradila. Cena jednej bola okolo 25 centov. Keď som vyšiel von podal jej „nákup“, veľmi ďakovala a kárala ma, že som si nemal robiť takú veľkú škodu. Ako to vravela, už si aj hryzkala. Rozlúčil som sa a prestal sa zaoberať nespravodlivosťou odmeňovania v tomto svete, lebo…

Lebo na tomto svete sú aj dôležitejšie veci ako peniaze.

Ilustračný obrázok: wikimedia.org

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Zo života (nielen hmyzu) a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Svet nie je spravodlivý v odmeňovaní!

  1. Ľubomír Hubčík povedal:

    David, keď si každý deň kúpiš iba hot dog, tak si na dôchodok ušetríš peknú kôpku… ja to tak robím už od deväťdesiatehošiesteho… 🙂 Mohol si sa jej spýtať, kde pracovala… Ale k Cibuľkovej… Niekedy to proste tak je. Máš talent, odolnosť zniesť drinu. Odriekanie iných zážitkov je normál a financie rodiny sú dostačujúce. Môžeš vykročiť za kariérou. Odmena za úspech je možno neprimeraná v priemere bežnosti, no vo svete “škatuliek” to proste tak chodí. Šport je o tom. A každý z nás to môže skúsiť. No nielen šport je dobre platený biznis. Každý talent je dobre platený. Zober si len takých podomových obchodníkov a poisťovákov. Z masy vždy vytŕča jeden talentovaný už milionár… Aj v školstve sú David milionári ver tomu. Súkromný biznis na štátnych stredných odborných školách prekvitá. Nekonečné možnosti, ktoré by zlepšili životnú úroveň tohto stavu, smerujú niekde úplne inde. Vieš si predstaviť takú situáciu, že ti študenti zarobia na odbornom výcviku slušnú čiastku, ktorá môže ísť do rozpočtu školy a môže byť použitá na modernizáciu a na odmeny? Áno? Aj ja. Realita je však úplne iná. Tie peniaze väčšinou neprejdú škoskou pokladňou… Ďalej. Bez rozdielu vlády musí škola na opravy vybrať firmu, ktorú jej doporučí vyšší orgán (drahšia a hlavne vždy je to o protekcii a rodinkárstve a kamošníctvu), a tak sa dejú veci. Dostaneš financie z nejakého projektu na opravy, no opäť ich odovzdáš do správnych rúk. Potom ti dá na svojom vlastnom piesočku každý pokoj… Kde sme sa to od r. 1989 v školstve naozaj dostali? Hm… Talentovaní jedinci, ktorí si aj v tejto brandži našli svoj tenisový kurt…

  2. iva povedal:

    pekný príbeh Dávid:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.