„Ten chalan je problém

Ten chalan je probléma… tamto dievča tiež. A potom ešte ty a ty. Poďte všetci štyria sem!“

Akonáhle prišli ku mne, riadne som im zasvinil ruku a poslal ich späť k ich skupinám, aby popodávali ruku ostatným členom skupiny. Keď to spravili, prišiel som ku každej skupine a spýtal sa, čo chcú spraviť jej členovia pred tým, než sa pustíme do ďalšej aktivity. Zhodli sa na tom, že si chcú umyť ruky. Umyli si teda ruky, posadali si nazad a čakali na ďalšiu aktivitu.

Ten chalan je problém - 14

Zavolal som opäť študentov/problémy k sebe. Už sa ani nedivili, keď som im opäť zagebril ruky a poslal ich nazad k ich skupinám. „O dve minúty sa opäť dostanete do situácie, kedy budete v interakcii s problematickou oblasťou vášho života. To stretnutie budeme zas imitovať podaním ruky. Už ste to raz zažili a otázkou ostáva, či to chcete zažiť znova. Mať zagebrenú ruku. Nechceli. Niektorí ruku svojho „problému“ utreli papierovou vreckovkou, iní umyli v umývadle. Isté je, že sa o dve minúty všetci opäť stretli so svojim problémom (podali si s ním ruku :)), no už sa neušpinili. „Tak to by sme mali. Teraz už viete, PREČO riešiť veci okolo seba…“

Ten chalan je problém - 02

„Ráno, keď ste išli sem do triedy, iste ste videli mnoho vecí, ktoré by bolo potrebné dať do poriadku. Skúste teraz dať v skupine hlavy dohromady a pomenovať tri veci, ktoré by potrebovali vyriešiť.“

Ten chalan je problém - 01

Nepodarilo sa celkom dobre a tak som poslal študentov, nech sa na desať minút prejdú školou s otvorenými očami. Presne o 10 minút sedeli všetci v triede a dopisovali veci, ktoré ráno prehliadli, no teraz, keď kráčali školou so skutočne otvorenými očami, teraz už im neušli.

Ten chalan je problém - 07

Nasledovali dve jednoduché cvičenia. Jednak 9 bodiek (16 bodiek) spojiť 4 rovnými čiarami a jedným ťahom (v prípade 16 to bude 6 čiar) a následne skupinové hľadanie možností využitia tehly (spočiatku veľmi ľahké, no keď mali ku koncu nájsť deväť vecí, na čo tehlu použiť, dalo to zabrať :)).

Ten chalan je problém - 06

Zatiaľ čo cvičenie s bodkami malo deckám ukázať, že niekedy treba hľadať riešenie v širšom kontexte, cvičenie „tehla“ bolo o tom, že každá situácia má mnoho riešení, stačí sa trochu nechať unášať fantáziou.

Ten chalan je problém - 13

„Tak, tu máme veci, ktoré ste identifikovali ako problémy.“

Ten chalan je problém - 17

„Teraz si ich rozdelíme a hor sa na vec. Nechceme mať predsa zase špinavé ruky. Ale aby to bolo fér, urobíme najskôr súťaž a podľa jej výsledkov sa rozhodne, ktorá skupina si bude vyberať ako prvá.“ Súťaž bola zameraná na praktickú ukážku diskriminácie, ale to som im samozrejme nepovedal (Teda až následne, keď sme zistili, že niekto prehral, aj keď zďaleka nebol najhorší :)).

Ten chalan je problém - 08

Po spoločných úvahách na tému diskriminácie sme sa dohodli, že prvá súťaž nebola fér a zopakovali sme, tentokrát transparentne a férovo. 🙂

Ten chalan je problém - 09

Na základe výsledkov pol minútovej súťaže si skupiny rozdelili úlohy a …

Nástenka…

Ten chalan je problém - 05

Nápis…

Ten chalan je problém - 03

Dvojjazyčne

Ten chalan je problém - 04

Lepidlo…

Ten chalan je problém - 10

Farba…

Ten chalan je problém - 18

Šnúry…

Ten chalan je problém - 15

Keď šnúry nešli dobre zo stoličky, našli sme vylepšenie…

Ten chalan je problém - 16

 

„Hotovo,“ vravím a prechádzam okolo študentov a podávame si ruky… a tie ruky, priatelia, tie ruky ostali čisté…


…Hm, moji milí… boli ste absolútne perfektní a ja vám všetkým ďakujem… a to je, myslím, koniec…

Vlastne nie!!! Žiaden koniec, milí mladí priatelia, to je začiatok… a poriadny! Žite slobodne a veselo!

Adios


PS: Študenti Gymnázia Hansa Selyeho už vedia…

Ten chalan je problém - 12

…i keď mnohí tvrdia, že je to nemožné

Ten chalan je problém - 11

môžu lietať…

Autor článku: Dávid Králik

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na „Ten chalan je problém

  1. Spätné upozornenie: Normálna a nenormálna prestávka | ini.sk - alternatíva k rutine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.