Titulková Wikipédia

Amara - logoYoutube či Vimeo patria k najväčším free úložiskám a prehrávačom online videa. Ale niečo im chýba…

Youtube síce umožňuje ukladať titulky, ale to len k videám, ktoré ste pridali vy. Ale čo ak chcem otitulkovať aj ostatné videá, ktoré som nepridal ja?

Je to jednoduché, použijete online nástroj Universal Subtitles (Amara). Či sa už registrujete alebo nie, stále môžete tvoriť a upravovať všetky titulky, čo tam nájdete… Ktokoľvek a kedykoľvek. Princíp je podobne jednoduchý ako pri Wikipédii: Vytvor/edituj to, v čom si doma a ostatní ti pomôžu. Akurát tu ide o preklad z cudzích jazykov.

V 4 krokoch to dokáže každý, kto pozná jazyk, z ktorého prekladá. Najprv len spíšete, čo počujete. V druhom kroku približne určíte, kedy sa titulky majú zobrazovať. Tretí krok slúži na doladenie času zobrazenia titulkov a obsahu textu titulkov. No a v poslednom kroku titulky zverejníte. Každý krok výborne ilustruje krátke inštruktážne video, takže sa nemusíte báť, že by ste niečo nepochopili.

Hračka, nie? Skúste to aj vy. Pomôžete tak šíriť dobré myšlienky oveľa širšiemu publiku. Ja som už začal, dotiahol to Roman Baranovič a výsledok si môžete pozrieť a prečítať online: Čo väčšina škôl neučí

Ďakujem!

Autor článku: Tibor Repček

Share
Tento obsah bol zaradený v Cez objektív kamery a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *