Učitelia, lepšie školstvo si vytvoríme sami

megaprojektIste, v školstve existuje veľa problémov, ktoré by už bolo načase riešiť poriadne systémovo zdola a zhora, zľava a sprava, od hlavy až po päty a pod. 😉 Ale mňa zaujíma, ako by mohol každý učiteľ prispieť sám, bez pomoci ministerstva, odborov či iných organizácií…

Asi budem za čudáka, ale mne sa zdá, že by pomohlo uvoľnenie atmosféry povedzme pomocou humoru. Už som totiž veľakrát zistil, že v pohodovom kolektíve dobre spolupracujú najrôznejšie typy učiteľov. Viem to z osobných skúseností, ale ukázalo sa mi to aj vo virtuálnom svete. Uvediem konkrétny príklad z učiteľskej skupiny na Facebooku SKÚSENOSTI, NÁPADY, MATERIÁLY a RADY pre učiteľov. Vtedy v zime tam bolo okolo 1 000 učiteľov a ja som, len tak zo srandy, zadal megaprojekt:

Výzva na slovenský megaprojekt: Som z Liptova, a tak si naplno užívam hojnú snehovú nádielku aj za celý západ našej republiky. Cestou do školy mi napadlo, či by sa proti snehovej kalamite nedalo bojovať aj v školstve. Zatiaľ mám len hrubé črty, podrobnosti treba ešte dotiahnuť (veď aj preto sem píšem ;)): Zatiaľ navrhujem pracovný názov projektu “VPS” (Vzdelanie proti snehu). Podľa množstva snehu v okolí každej školy by ministerstvo určilo, koľko snehuliakov a bunkrov musia žiaci postaviť za určitý počet vyučovacích hodín. Odmena pre všetkých by bola lepšia priechodnosť ciest a chodníkov a ak by zvýšil čas, tak aj poriadna guľovačka (snehuliaky a bunkre by tu slúžili ako štíty). Obrovská výhoda tohto projektu je, že nepotrebuje žiadne financovanie a úžitok pre spoločnosť bude podstatný 😉 Prosím, doplňte tento projekt, aby sme ho mohli uskutočniť aspoň na budúcu zimu. Ďakujem!

Pomyslel som si, že mi kolegovia poriadne vynadajú, prípadne mi to niekoľkí lajknú, ale minimálne sa aspoň ja zabavím… 😉 Na moje veľké prekvapenie však kolegovia preukázali obrovský zmysel pre humor. Veľmi príjemné zistenie, že my, učitelia, stále vieme vtipkovať. No stalo sa ešte niečo, čo považujem za výnimočné: Pod tým „megaprojektom“ sa rozvírila celkom dlhá diskusia, do ktorej prispievali učitelia hundroši, optimisti, ale aj realisti. Proste zrazu všetci spolupracovali na úlohe s jediným cieľom: Pošli čo najvtipnejší príspevok, ktorí by popri humornej pointe niekde v pozadí aj poukázal na rozumné riešenie rôznych reálnych problémov nášho školstva. Za všetko nech hovoria tieto 3 výňatky z príspevkov:

„No toto je jeden z najlepších nápadov. Odporúčam predať to nejakej mimovládke a podporiť uznesením vlády. …“

„Skvelý nápad, množstvo snehu resp. ich realizáciu zdokumentovať – foto + video. Vyhodnotiť vybranou spoločnosťou 🙂 snehuliakov najoriginálnejších. …“

„Na čo čakáš? Už si s tým mohol začať. Šup, šup! Zajtra pošli štatistický výkaz o počte postavených snehuliakov, nezabudni ich rozdeliť na chlapcov a dievčatá a napísať priemerný počet snehuliakov na triedu, na žiaka …“

Nechcem nikoho nútiť, len by som vás rád poprosil, milí kolegovia, srandujme aspoň sem-tam aj na vlastné triko. A keď sa z toho nakoniec vyvrbí trapas, neospravedlňujme sa a stojme si za ním. Patrí to k životu a robí nás to pred žiakmi/rodičmi/ostatnou spoločnosťou viac ľudskými a prístupnými.

Verte mi, funguje to… 😉

Autor článku: Tibor Repček

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

3 odpovede na Učitelia, lepšie školstvo si vytvoríme sami

 1. prosim spisovne povedal:

  Odporúčam predať to nejakej mimovládke
  —————————————————
  predava sa jedine na trhu, clovek znaly slovenciny a obzvlast ucitel by mal vediet pouzivat slovo odovzdat. Predat nieco mimo vladke znamena ze som jej nieco dal s tym ze za to dostanem peniaze.
  je to rovnako priserna chyba ako zamena Y a I cize hrubka
  Lovencin moj milovany ucitelsky ….. :-((((

 2. To PROSIM SPISOVNE: Fakt podňetný komentár, veľmi potrebný, áno, presňe to nám chýbalo, poučovaňie o gramatike pri takomto článku. Dúfam, že si so sebou maximálňe spokojný, ňech si kto si! A dúfam, že sa Ťi páči môj štýl písaňia :-p

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.