Virtuálna realita bez hraníc

VRBH - logoMinikonferencia pre žiakov a študentov.

Dňa 15. 06. 2013 už po štvrtýkrát prebehne na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, Univerzity Komenského minikonferencia Virtuálna realita bez hraníc. Úplne na začiatku bola myšlienka vytvoriť podujatie, kde sa tradične najmenej populárne predmety ako matematika, informatika a fyzika budú prezentovať zaujímavou formou vhodnou najmä pre žiakov základných a stredných škôl a presvedčiť študentov, že aj vedci a učitelia sú len normálni ľudia a aj taká nudne prezentovaná veda môže byť celkom sranda.

Naša minikonferencia pozostáva z 3 základných častí:

  1. z literárnej súťaže,
  2. interaktívnych prednášok,
  3. tvorivých dielní a viacerých sprievodných akcií.

Cieľom literárnej súťaže je, aby už najmladší žiaci vedeli vyjadriť svoj názor na rôzne témy, ktoré sa ich nemusia bezprostredne týkať. Oni to síce až tak veľmi netušia, ale popri tom ako píšu rozprávku, básničku alebo poviedku na témy ako Ovečka a vlnová dĺžka, Dokážeme už kamerou vidieť za roh? alebo Matematika v renesančných maľbách (všetky témy sú na adrese vrbh.sk/temy) sa zároveň naučia niečo o najnovších trendoch zo všetkých menovaných oblastí.

VRBH - workshop - rozšírená realita

Pri každej práci sa odporúča spolupracovať so svojim starším kamarátom, rodičom, učiteľom, čiže s nejakým tútorom, ktorý by mohol mladému, začínajúcemu autorovi odporučiť knihy alebo internetové zdroje, z ktorých môže čerpať a zároveň jemne dohliadne na úroveň práce (najmä z hľadiska gramatiky).

VRBH - spolupracovať

Tohtoročná literárno-vedecká súťaž bude prebiehať od 01. 01. 2013 do 15. 04. 2013. Počas týchto troch mesiacov môžu autori posielať príspevky pomocou formulára priamo na webstránke podujatia. Počet príspevkov na jedného autora nie je obmedzený. Ak niekoho kopne múza a napíše kvalitné diela na 10 príspevkov,  pokojne sa so všetkými môže zapojiť do súťaže a zvýšiť tak šance na svoje ocenenie. Takisto ak sa niekomu lepšie pracuje s najlepším kamarátom, môžu prácu zaslať ako spoločné dielo.

Interaktívne prednášky a tvorivé dielne prebiehajú počas minikonferencie na pôde fakulty. Podľa minuloročných reakcií patria oboje medzi najobľúbenejšie časti konferencie.

VRBH - SMISS

Medzi najoslavovanejšie pozvané prednášky z predchádzajúcich rokov patria Hľadanie polohy na zemeguli pomocou uhlomeru od doc. Zbyňka Kubáčka, Kde všade je schovaná matematika od Babu Kamrlovej a minulý rok zaznamenala najväčší ohlas Mikrovlnka od doc. Františka Kundracíka, kde si poslucháči vyskúšali, ako pracujú molekuly vody v mikrovlnke na zohrievaní potravín, ako to vyzerá, keď sa do mikrovlnky dá zohrievať mydlo či CD (musíme uznať, že pokus s CD nebol až tak veľmi voňavý).

VRBH - mikrovlnka

Okrem toho si poslucháči mohli si vyskúšať jediný prototyp SMISSa na Slovensku. Čo je to ten SMISS? Je to skenovací systém vytvorený Tomášom Kovačovským (študent FMFI UK), ktorý umožňuje vo veľmi krátkom čase vytvoriť pomocou kamery a projektora 3D model objektu. Tu je výsledné video priamo z konferencie:

Na Virtuálnej realite bez hraníc 2013 na nich čaká prednáška od doc. Františka Kundracíka, kde sa dozvedia ako sa dá rozbiť ruža kladivom, Šimon Mackoviak im prezradí čo je to čierne svetlo a Rudolf Kajan na čo sa využívajú takzvané vážne hry.

V popoludňajších hodinách minikonferencie je čas vyhradený na tvorivé dielne. V minulom roku sme mali spolu osem dielní s rôznorodým zameraním od matematiky cez informatiku dokonca až po psychológiu. Tvorivé dielne prebiehajú paralelne a účastníci sa môžu medzi nimi ľubovoľne presúvať, aby našli tú, ktorá ich oslovila najviac. Niektorí účastníci zostali hneď na prvej tvorivej dielni až do konca, ale veľká väčšina si dala za cieľ obísť všetky ponúkané stanovištia, aby neprišli o nič zaujímavé. Počas „hrania sa“ s počítačmi sa naučili ako sa vyrábajú „markery“ do rozšírenej reality a zároveň, čo to vlastne tá rozšírená realita je, vytvorili svoje prvé 3D modely v programe Blender, zalietali si nad Virtuálnou Bratislavou pomocou Kinectu. Kinect taktiež použili, keď svojim telom rozozvučiavali rôzne geometrické útvary (tie mohli jednoduchým prepisovaním kódu preprogramovať na iné) a okrem toho si prakticky vyskúšali efekty používané v televízii a vo filmoch.

VRBH - workshop - lietanie

Na nepočítačové, ale zato striktne matematické tvorivé dielne sa stály rady. Každý sa chcel dozvedieť, ako poskladať pomocou orgiami list tak, aby vyzeral zaujímavo a vytvoriť si sám svoju vlastnú krabičku na poklady – prváci absolútne netušili, že to čo rysujú je plášť kocky, pretože v učebných osnovách je až v siedmej triede. Poslednou tvorivou dielňou bolo zisťovanie, či majú účastníci nejaké nadprirodzené schopnosti (či vedia čítať myšlienky) a dozvedeli sa, ako vplývajú na človeka reklamy.

VRBH - workshop - krabičky

Na tohtoročných tvorivých dielňach sa budú môcť účastníci pozrieť do vnútra pacienta bez použitia skalpela, naučiť sa základom programovania, vytvárania svojich webstránok, alebo ako správne prezentovať svoju prácu. Ďalej si budú môcť nakresliť svoju prvú Mangu, dozvedieť sa ako pracuje tokamak, zahrať si hru v bratislavských virtuálnych uličkách vlastným telom, zistiť ako noty súvisia s matematikou alebo či je šach pre nich to správne.

VRBH - workshop - matika a hudba

Okrem slávnostného vyhlásenia výsledkov literárnej súťaže a krstu zborníčka príspevkov od všetkých autorov (minuloročný zborníček: http://sccg.sk/vrbh/zbornik2012.pdf) patrí k sprievodným podujatiam  aj vyhlásenie výsledkov animačnej súťaže ASAP 2013 a počas celého dňa prebieha hlasovanie účastníkov za najkrajší obraz v súťaži Alexela 2013.

VRBH - dobrovoľníci

Ak by mal niekto počas popoludnia pocit, že si potrebuje na chvíľu oddýchnuť, je pripravená šperkárska dielnička u Janky, herňa, kde pracovníci Ihryska prinesú svoje stolné hry, trpezlivo vysvetlia záujemcom pravidlá a samozrejme sa s nimi aj radi zahrajú a v neposlednom rade bude vytvorená video zóna, kde budú premietané všetky zaslané animácie do súťaže ASAP a takisto videá z nášho spriazneného filmového festivalu FFF.

VRBH - víťazi

Ak vás predchádzajúce riadky zaujali a máte chuť zúčastniť sa či už literárnej súťaže alebo len minikonferencie ako diváci, neváhajte a zapojte sa. A ak nám chcete napísať nejaké pripomienky alebo nám poradiť, ako by sa to dalo lepšie, tak buď mailom vrbh@sccg.sk, alebo na našom Facebook konte  https://www.facebook.com/VirtualnaRealita.

Teší sa na Vás

Organizačný tím Virtuálnej reality bez hraníc

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka, Napísali iní iní, Vynálezy skazy, Zábava zabáva, Zo života (nielen hmyzu) a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.