Všetci môžeme robiť veľké veci

Andrea TrubenováNie je veľká vec, keď malým deťom niekto vytvorí druhý domov, ktorý sa páči im a aj ich rodičom? Deti sú spokojné a rodičia vedia, že je ich ratolesť v bezpečí a v zdravom krásnom prostredí…

Toto spravila Andrea Trubenová z vlastných zdrojov a z lásky k deťom a nazvala to A.M.T – ŠIKOVNÉ PRŠTEKY. Ale všetci môžeme robiť veľké veci, tak ako na to? Ako vybudovať niečo vlastné, čo bude tešiť mňa a veľa ďalších ľudí? Nech sa páči, jeden z mnohých mini-návodov:

Tibor: Povedzme, že je v mojom okolí veľa detí a mňa baví hrať sa s nimi a starať sa o ne aj celý deň. Ako môžem takúto záľubu pretvoriť na zamestnanie? Aké papierovačky a ostatné behačky človek musí podstúpiť?

Andrea: Starať sa o deti celý deň je dosť náročné, hlavne po psychickej stránke, ale pokiaľ si vieme správne naplánovať celý deň, tak je to radosť a zábava hlavne pre deti. Treba s nimi vykonávať také aktivity, ktoré sú pre ne prínosom, sú stále nové a hlavne jedinečné a originálne. Netreba sa báť nových možností, nových nápadov a netradičných foriem práce. A hlavne tak ako sa my správame k deťom, tak sa budú oni správať k nám. Vo svojej práci musím stále skúšať niečo nové. Nemôžem ostať stáť na jednom mieste a neskúšať rôzne nové veci. Učiteľkou pre deti predškolského veku som už 22 rokov a stále sa mi toto povolanie páči. Doslova zo dňa na deň som sa rozhodla, že si želám pre deti viac. U svojho zamestnávateľa som dala výpoveď a začal sa mi krásny rozprávkový kolotoč pedagogickej práce, na ktorom sa točím doteraz. Mojím šťastím bolo, že som mala vlastné priestory, kde by som svoju prácu mohla vykonávať. Na živnostenskom úrade si založíte živnostenský list, vyberiete si činnosti, ktoré budete vykonávať, a potom už len do práce.

Tibor: Aká je vaša minulosť, čo sa týka materských škôl? Učili ste v nejakej? Ak áno, ako vám to pomohlo v tejto vašej?

Andrea: V štátnej správe som odpracovala 20 rokov ako učiteľka materskej školy. Systém pedagogickej práce štátnej školy a súkromného centra sa nedá porovnávať. V súkromnom centre pracujem podľa vlastných predstáv, tvorím si vlastné plány a aktivity a snažím sa ísť v ústrety deťom aj rodičom podľa toho, čo deti potrebujú, v čom ich budem vzdelávať, akým smerom sa budú uberať, vyzdvihujem ich kladné stránky a záujmy a hlavne používam aj netradičné formy práce a vzdelávania.

Tibor: Prečo ste si založili vlastnú škôlku? Nestačia tie štátne?

Andrea: Mať vlastnú škôlku je hádam snom každej učiteľky. Byť sama sebe pánom a rozhodovať o veciach a činnostiach bez nátlaku, pracovať v kľudnom prostredí bez stresov a rôznych príkazov. Keď sa to dá, tak prečo to neskúsiť. Jednoducho som sa rozhodla, že si želám mať svoju škôlku a tak sa aj stalo. Pripravila som si plán práce, premyslela rôzne aktivity a stavila na to, čo ma najviac baví a v čom mám silné stránky, a to sú moje obľúbené výtvarné aktivity, ktoré sa aj deťom veľmi páčia. A okrem toho, že výtvarné aktivity sú našou srdcovou záležitosťou, pokračovala som v nich aj naďalej a stále som ich len zdokonaľovala a hľadala stále nové možnosti. Pripravila som pre deti aj letné denné tábory s výtvarným a športovým zameraním, ktoré sú plne obsadené celé leto.

Tibor: Čo ste z fungovania vlastného detského centra doteraz naučili? Čo ste si uvedomili a myslíte si, že by bolo dobré, keby o tom vedeli aj ostatní ľudia?

Andrea: Netreba sa báť nových vecí aj nových skúseností. Mať vlastnú super prácu, ktorá vás napĺňa a teší je najlepším prostriedkom na šťastný život. Všetko sa dá, len si to treba zaželať a veriť, že raz sa to podarí. Mne sa to podarilo a želám všetkým učiteľkám, ktoré len trošku rozmýšľajú o možnosti vlastného súkromného zariadenia s pedagogickým zameraním, nech to skúsia a veria si. Jedna vec je ale istá, že nič vám z neba samé nespadne, netreba sa spoliehať na ostatných, treba byť pohotový, rozhodný a stáť si vždy za svojím rozhodnutím.

Tibor: Veľmi pekne ďakujem za rozhovor a želám veľa radosti pri práci s deťmi – vám, deťom i rodičom.

Share
Tento obsah bol zaradený v Čo na to teta školníčka, Čo to hovoríte? a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.